Menu
A+ A A-
  1. Νικητές
  2. Τελικοί
  3. MVPs
Νικητής Έτος
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2017
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2016
ΑΕ ΣΟΥΡΜΕΝΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ 2015
ΑΕ ΣΟΥΡΜΕΝΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ 2014
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ ΑΕΟ 2013
ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΣ 2012
ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΣ 2011
ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ 2010
ΑΕ ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ 2009
ΑΕ ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ 2008
ΑΕ ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ 2007
ΑΕ ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ 2006
ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ 2005
ΔΑΣ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ 2004
ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 2003
ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ 2002
ΔΑΣ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ 2001
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ 2000
ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ 1999
ΘΡΙΑΜΒΟΣ 1998
ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ 1997
ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ 1996
Από το 1996 μέχρι και το 1999 ή διεξαγωγή του τελικού γινόταν με έναν αγώνα στο οποίο συμμετείχαν οι δύο νικητές των ημιτελικών αγώνων που όμως διεξάγονταν σε ημερομηνία πολύ πριν τον τελικό. Από το 2000 έως σήμερα εφαρμόζεται η διεξαγωγή Final Four, μιας μίνι-διοργάνωσης δηλαδή με τους τέσσερις φιναλίστ να παίζουν για το τρόπαιο σε ένα γήπεδο και σε δύο ή τρεις ημέρες, δίνοντας έτσι στην τελική φάση του θεσμού έναν τόνο γιορτής του αθλήματος. Παρακάτω μπορείτε να δείτε όλους τους απλούς τελικούς αλλά και όλα τα Final Four από το 1996 (οπότε και ο θεσμός διοργανώνεται από την ΕΟΚ) μέχρι και σήμερα...

Πανιώνιος-Ολυμπιακός 68-103
Ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε Κυπελλούχος Ελλάδας 2016-17. Στον τελικό, στο κλειστό γυμναστήριο της Γλυφάδας, επιβλήθηκε με 103-68 του Πανιωνίου.
Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος με άμυνα ζώνης (2-3) προβλημάτισε τον Ολυμπιακό. Η είσοδος της Καλτσίδου άλλαξε την κατάσταση. Οι «ερυθρόλευκες» κατάφεραν ν’ ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς (12-20 στο 10’). Από τις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου η ομάδα της Ελένης Καπογιάννης επέβαλε απόλυτα την κυριαρχία της. Η διαφορά έφτασε στο +19 (18-37 στο 14’) με τρίποντο της Μάλτση. Στην ανάπαυλα το σκορ έκλεισε στο +20 (33-53).
Στην επανάληψη οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν στο ίδιο ρυθμό. Η διαφορά στο σκορ έφτασε ως το +35 (53-88) ενώ η Μάλτση με τρίποντο έκανε το 66-101. Το τελικό σκορ ήταν 68-103.
Από τον Ολυμπιακό καταλυτική ήταν η παρουσία της Στέλλας Καλτσίδου. Από ’κει και πέρα ξεχώρισαν οι Κάιζερ και Μάλτση. Από τον Πανιώνιο ξεχώρισαν οι  Θεοδωρομανωλάκη και Πέτερσεν.  
Διαιτητές: Τσαρούχα, Αναστόπουλος Αντ., Δαρλαμήτσος
Δεκάλεπτα: 12-20, 33-53, 49-78, 68-103
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Τσίκληρας): Πέτερσεν 13 (1), Τσίκα, Χίλι 12, Τσιαδή 4, Μπότσαρη 3, Σταμπούρλου 3, Θεοδωρομανωλάκη 15 (3), Στεφανίδου 7, Πατεράκη 7 (1), Γρηγορίου 3, Μήτση, Τζόουνς 1.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καπογιάννη): Γκότζη 2, Σταμάτη 7 (1), Μπόνη 4, Δημητράκου 8, Χατζηνικολάου 13 (2), Κάϊζερ 16, Μάλτση 14 (4), Παπαμιχαήλ 2, Χαλιβέρα 7 (1), Τζόνσον 7, Κοσμά 8 (2), Καλτσίδου 15.

 

Λευκάδα, Κυριακή 20 Μαρτίου 2016

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 60-63
Διαιτητές: Κορομηλάς-Μητσόπουλος-Διαμαντής
Δεκάλεπτα: 20-15, 33-25, 43-48, 60-63
Παναθηναϊκός (Παπαδόπουλος): Καλέντζου 6, Άλμπανεζ 4, Αυτζή, Καλημέρη, Παντέλη 2, Σλούκα, Δίελα 3, Πατεράκη, Λύμουρα 11, Ντέλβα 16, Κυριακοπούλου 18
Ολυμπιακός (Καπογιάννη): Γκοτζή, Σταμάτη 13, Μπόνη 5, Χατζηνικολάου 6, Μπαλτά, Χαλιβέρα 10, Τζόνσον 15, Κοσμά 3, Παπαμιχαήλ 2, Κριστόφερσον 9

Διαιτητές: Ανδρικόπουλος, Σκούτας, Τσαρούχα

Δεκάλεπτα: 9-11, 21-22, 30-30, 46-42

ΑΕ Σουρμένων Ελληνικού (Καπογιάννη): Γκοτζή 4 (3α), Σταμάτη 10, Καλογήρου, Κοσμά 8 (11ρ), Μαγκλάρα, Παπαμιχαήλ 4, Νικολαϊδου 2, Χαλιβέρα 6 (9ρ), Τζόνσον 12, Μπόνη, Φουράκη Β., Φουράκη Στ.

Αναγέννηση ΝΡ (Καφαντάρη): Μαραγκού, Παπαβασιλείου 6 (3κλ), Γράψα, Μούρτου, Σταυρίδου 7 (3α), Βασιλειάδου, Λυρού, Μούλη 6 (7ρ, 3κλ), Σκιαδοπούλου 10, Λόγκαν 13 (11ρ

15 - 16 Μαρτίου 2014, Kώς

Ημιτελικοί
ΓΣ ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛ. - ΑΕ ΣΟΥΡΜΕΝΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ 43-80
ΑΣΚ ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΟ 55-56
Μικρός Τελικός
ΓΣ ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛ. - ΑΣΚ ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ 39-70.
Τελικός
ΑΕ ΣΟΥΡΜΕΝΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΟ 57-55
Δεκάλεπτα: 17-15, 31-32, 41-48, 57-55.
Διαιτητές:  Τσώνος Β., Παπαθανασίου, Αποστολίδης.
ΑΕ ΣΟΥΡΜΕΝΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ (Καπογιάννη Ελένη): Γκότζη, Σταμάτη 5(1), Σπυριδοπούλου, Ρουμπελάκη, Παντελή 2, Μπαλτά 2, Νικολαϊδου 10, Χαλιβέρα 12, Jonson Lykendra 19, Μπόνη 2
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΟ (Σαμαντούρα Γιασεμή): Καλέντζου 4(1), Gemelos Jacki  20(1), Χριστινάκη 7, Μαγκλάρα 2, Κοσμά Aφροδ. 3(1), Σλούκα, Κωστάκη 2, Χρονοπούλου, Καβάσιλα 2, Ντέλβα 15

30-31 Μαρτίου 2013, Βόλος

Ημιτελικοί
ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΣ - ΠΑΟΚ 54-69
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΟ - ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ ΑΕΟ 66-79
Μικρός Τελικός
ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΟ 75-64
Τελικός
ΠΑΟΚ – ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ ΑΕΟ 50-52
Δεκάλεπτα: 13-18, 26-34, 35-41, 50-52.
ΠΑΟΚ (Μελετιάδης): Σταμολάμπρου 12 (1), Αυτζή 5 (1τρ. 4ασ.), Σπανίδου 11 (1), Γιαννοπούλου 6, Βασιλειάδου 14 (1), Ντεσρος 2 (14ριμπ.)
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ ΑΕΟ (Δάγλας): Δασκαλοπούλου 14 (2τρ. 9ριμπ.), Μαγαλιού 15 (2τρ. 3ασ. 3κλ.), Μπαρμπερίδου 3 (1τρ. 3κλ.), Παυλοπούλου 1, Φασούλα 2, Νικολοπούλου 8, Στυλιαρα, Βλάχου 9, Τετενέ

06-08 Απριλίου 2012, Αθήνα

Ημιτελικοί
ΓΣΣ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ – ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΑΕ  57-69
ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΟ 71-61
Μικρός Τελικός
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΟ – ΓΣΣ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 88-72
Τελικός
ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΣ – ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΑΕ 50-57
Δεκάλεπτα: 10-14, 25-33, 36-47, 50-57.
Διαιτητές:  Τσώνος Β. - Καραβίτης
ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΑΕ (Λειβάδης Γ.): Τζεγιανάκη 3 (1), Καλογήρου 5 (1), Αθανασίου 4, Λουκάτου, Σπίνου, Τριανταφύλλου, Λούκα, Καλοπήτα 2, Zevahiryan, Dunham 10, Williams L  26.
ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΣ (Ζευγώλης Γ.): Καλέντζου Καλέντζου 2, Λύμουρα 7 (1), Χατζηνικολάου 12 (2), Κοτσόπουλος 5, Σωτηρίου 16 (2), Κεχαγιά 11 (1), Perostiyiska 4, Κυριακοπούλου

02-04 Απριλίου 2011 , Αθήνα

Ημιτελικοί
ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΣ - ΔΑΣ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ 85-53
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ ΑΕΟ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ 77-71
Μικρός Τελικός
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ – ΔΑΣ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ 73-68
Τελικός
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ ΑΕΟ - ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΣ 61-64
Δεκάλεπτα: 18-15, 29-34, 52-51, 61-64
Διαιτητές: Μαγκλογιάννης-Σιώκας.
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ ΑΕΟ (Δάγλας): Βαλέτα 10, Φοξ 11(1), Μπαρμπερίδου 5(1), Κασάπογκλου 12(4), Τσέρου, Νικολοπούλου 3(1), Ασλέι, Φρόλιχ 20(2), Ισκιόγλου.
ΦΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΣ (Κτιστάκης): Καλέντζου 6, Λύμουρα 8(2), Χατζηνικολάου 7(1), Σωτηρίου 3, Κεχαγιά 1, Κρες 10(1), Κοσμά, Ράιλι 14, Ντέιβις 15.

17-18 Απριλίου 2010, Βέροια

Ημιτελικοί
ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΣ - ΓΑΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ  59 -47
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ - ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ  58 - 66
Μικρός Τελικός
ΓΑΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ 59 - 43
Τελικός
ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΣ - ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ 87 -39
Δεκάλεπτα: 19-10, 38-13, 64-29, 87-39
Διαιτητές: Τζαφλέρης-Παπαδόπουλος Θ.
ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δικαιουλάκος): Καλέντζου, Λύμουρα 6, Χατζηνικολάου 7, Βολονάκη 4, Σούλις 4, Πετρονίτε 14, Σαρέγκου 7, Γουίγκινς 6(2), Κεχαγιά 13, Κοσμά 11(3), Χαλικιά 2, Ντέιβις 13.
ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ (Κοσμίδης): Τζίμου, Χαλιβέρα 1, Δελή 2, Σερέτη, Βασιλείου 6, Μητροπούλου 11, Κυριακοπούλου 5(1), Γκέραλντς 12, Σταμπούρλου 2, Μπότη.

7-8 Μαρτίου 2009 , Αθήνα

Ημιτελικοί
Αρης Χολαργού - Π. Φάληρο 23-93
Εσπερίδες - Παναθηναικός 57-45
Μικρός Τελικός
Αρης Χολαργού - Παναθηναικός 43-80
Διαιτητές:Κανακάρης, Καπνιάς
Τελικός
Π. Φάληρο - Εσπερίδες 58-70 (κ.α. 53-53)
Τα δεκάλεπτα: 17-20, 28-36, 42-45, 53-53, 58-70
Διαιτητές:Μάνος, Κατραχούρας
Π. ΦΑΛΗΡΟ (ΜΠΟΥΜΠΟΥΣ): Τσικουτά, Βλάνη, Βολονάκη 17 (1), Νταή, Χαβαλέ, Τασουλή 13 (1), Χάινι 14 (2), Μουρντ Μίλερ 14.
ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ (ΔΑΓΛΑΣ): Καλέντζου 17 (3), Καλογήρου 2, Σωτηρίου 4, Χατζηνικολάου 11, Τσέρου, Καλτσίδου 11 (3), Μπόνη, Πασχοπούλου, Μάζιτς 6, Ντέιβις 19.

15-16 Μαρτίου 2008 , Βέροια

Ημιτελικοί
Απόλλων Πτολεμαϊδας - Π. Φάληρο 65 - 52
Εσπερίδες - Αθηναϊκός 52 - 44

Μικρός Τελικός
Παλαιό Φάληρο-Αθηναϊκός 52-53
Διαιτητές: Παπαπέτρου, Ταρενίδης

Τελικός
Πτολεμαΐδα-Εσπερίδες 53-67
Διαιτητές: Αργυρού, Μιχαλόπουλος
Απόλλων Πτολεμαΐδας:  (ΤΣΙΜΠΗΣ)  Παπαδημητρίου, Κυρκοπούλου 4, Τοκμάκη 9, Σπανίδου 3, Καραδήμα 2, Τσακμάκη 2, Μέρφι 5, Ντέιβις 28.
Εσπερίδες: (ΔΑΓΛΑΣ)  Καλέντζου 4, Καλογήρου 3(1), Καβάσιλα, Χατζηνικολάου, Τσέρου 4, Καλτσίδου 15(2), Σαρέγκου 11(1), Μπόνι 7(1), Πασχοπούλου 2, Ντέιβις 17.

24-25 Φεβρουαρίου 2007 , Βόλος

Ημιτελικοί
Εσπερίδες - Siemens 70-60
Kαστοριά - Πανιώνιος 85-60

Μικρός Τελικός
Siemens - Πανιώνιος 73-70

Τελικός
Εσπερίδες - Καστοριά 58-53
Διαιτητές: Καρακατσούνης - Σταματόπουλος
ΑΕ ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ: (ΑΡΒΑΝΙΤΗΣ)  Καλέντζου 24(2), Καλογήρου, Λυμούρα 7(1), Χατζηνικολάου 8, Καλτσίδου 9, Στάχτιαρη 2, Παπαμιχαήλ 2,  Tierney 6(1)
ΜΑΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑ: (ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ)  Tζεγιαννάκη 10, Γκουζίνη 12(1), Γιαννουζάκου 7(2), Πανταζή, Leisy 11(1), Γεωργίου 9(3), Μπαρτζώκα, Ζέρβα 4, Βλάχου, Γεωργοπούλου.

Ημιτελικοί
Εσπερίδες - Παναθηναϊκός 70-59
ΑΟ Σπόρτιγκ - Ακαδημία   54-48

Μικρός Τελικός
Ακαδημία - Παναθηναϊκός  68-57

Τελικός
Σπόρτιγκ - Εσπερίδες   57-61 (32-36)
Διαιτητές: Μάνος Αν. - Παναγιώτου Χρ.
ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ:  (ΛΥΚΟΓΙΑΝΝΗΣ) Καλέντζου 32(2), Μπαλτά, Νταή, Βασιλείου, Τασούλη 2, Champers 16, Πρασσά 9(2)
ΑΕ ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ: ( ΔΕΣΠΟΤΑΚΗΣ) Χελιώτη, Γκιουλέκα, Χατζηνικολάου 9, Βλάχου 2, Καλτσίδου 13(2), Σταχτιάρη 12(1), Λύμουρα 15(2), Batist 10

Ημιτελικοί
Παναθηναϊκός ΑΟ - ΑΟ Σπόρτιγκ 53-64
ΔΑΣ Άνω Λιοσίων - Εσπερίδες ΑΕ 66-65

Μικρός Τελικός
Παναθηναϊκός ΑΟ - Εσπερίδες ΑΕ 78-55

Τελικός
ΑΟ Σπόρτιγκ - ΔΑΣ Άνω Λιοσίων   61-60 (28-25)
Διαιτητές: Πολίτης - Φούφης
ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ:  (ΑΡΒΑΝΙΤΗΣ): Βλάχου 7(1), Καλέντζου 16(1), Ευμορφοπούλου, Βασιλείου 18, Τασουλή 5(1), Μουζάκη 8, Stoenescu 5(1), Μαυριά 2
ΔΑΣ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ:  (ΡΕΚΟΥΝΙΩΤΗΣ): Κανατσέλου 21(5), Μπαρμπερίδου 2, Τierney 8, Γκουζίνη 26(2), Πλαβούκου, Κυριακοπούλου 3(1)

21-22 Φεβρουαρίου 2004, Αθήνα

Ημιτελικοί
Πειραϊκός - ΔΑΣ Ανω Λιοσίων  44-61
Θερμαϊκός - Αστέρας Εξαρχείων 49-50

Μικρός Τελικός
Θερμαϊκός-Πειραϊκός 76-69

Τελικός
ΔΑΣ Ανω Λιοσίων  - Αστέρας Εξαρχ.  64-59 (31-28)
Διαιτητές: Λιαρομάτης-Καλδίρης
ΑΟ ΑΣΤΗΡ ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ: (ΜΠΟΥΜΠΟΥΣΑ) Σπαθάρου 10(1), Χατζηνικολάου 5, Βολονάκη, Φωτεινοπούλου, Ελευθεριάδου 12(4), Χαλικιά 4, Παπαπαναγιώτου 2, Klimesova 16(1), Δόλωμα, Pickney 10.
ΔΑΣ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ: (ΝΤΑΚΟΥΡΗΣ) Γεωργίου, Κανατσέλου, Δελή 14(3), Βάλβη 4(1), Βασιλείου 22(3), Κλιγκοπούλου 4, Γκουζίνη 13, Janaina, Πλαβούκου,  Regina 7, Γλυνιαδάκη, Κυριακοπούλου

08-09 Μαρτίου 2003, Αθήνα

Ημιτελικοί
ΑΝΟ Γλυφάδας - Ανω Λιόσια  77-52
Ακαδημία Ηλιούπολης - ΓΣ Μ.Αλέξανδρος  63-69

Μικρός Τελικός
Ανω Λιόσια - Ακαδημια Ηλιούπολης 72-70

Τελικός
ΑΝΟ Γλυφάδας - Μ. Αλέξανδρος  66-58 (34-30)
Διαιτητές: Δροσόπουλος-Αναστόπουλος
ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ:(ΠΑΝΟΥΛΙΑΣ) Βολονάκη 6, Σκαμνάκη, Καλτσίδου 5, Σταχτιάρη 24(2), Πρασσά 19(2), Γεωργιάδου, Κόρακα, Τρύφωνα, Sirge 12.
ΓΣ Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ:(ΙΛΑΝΙΔΗΣ) Χατζάκου Αν., Μπασματζίδου, Παπαγεωργίου 6(1),  Χατζάκου Ν. 3(1), Καζαντζίδου, Nynne 16, Κωστάβα 4, Καρατζά, Βαρδάκα 16,  Καββαδία 13, Σκούτζου.

16-17 Μαρτίου 2002, Πανόραμα (Θεσ/νίκη)

Ημιτελικοί
ΑΝΟ Γλυφάδας - Παναθηναϊκός  66-60
ΓΣ Μ.Αλέξανδρος - ΑΟ Σπόρτιγκ  62.53

Μικρός Τελικός
Παναθηναϊκός - ΑΟ Σπόρτιγκ 69-60

Τελικός
ΑΝΟ Γλυφάδας - Μ.Αλέξανδρος  72-68 (37-42)
Διαιτητές: Θεοδοσόπουλος-Σαμαλής
ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ:(ΠΑΝΟΥΛΙΑΣ) Φαγούδη, Βαλέτα 17, Παπαμιχαήλ, Βολονάκη 7, Σκαμνάκη 6, Καββαδία, Πρασσά 12(3), Μικέλη, Cross 13, Τρύφωνα 2, Sirge 15
ΓΣ Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ:(ΤΣΙΡΟΓΙΑΝΝΗΣ) Χατζάκου, Μπασματζίδου, Παπαγεωργίου 8(1),  Gavriloska 2, Παπαδοπούλου 13(2), Καλτσίδου 17(2), Χατζάκου, Γεωργίου 12(2), Anderson 16, Σκούτζου.

24-25 Μαρτίου 2001, Ν.Ιωνία Μαγνησίας

Ημιτελικοί
ΔΑΣ Άνω Λιοσίων-Πανσερραϊκός 71-53
Σπόρτιγκ-ΜΕΝΤ 76-58

Μικρός Τελικός
Πανσερραϊκός-ΜΕΝΤ 69-66

Τελικός
ΔΑΣ Άνω Λιοσίων(Τσιμπής)-Σπόρτιγκ(Δαγλάς) 61-55 (33-23)
Διαιτητές: Αργυρού-Τούσιας
ΔΑΣ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ:(ΤΣΙΜΠΗΣ) Πλαβούκου, Πλούμπη, Βάλβη, Σερέτη, Κρητικού, Κλιγκοπούλου 8, Γκουζίνη 8, Ροϊδου, Hill 10(1), Ανωγειανάκη, Roberts 22, Καπογιάννη 13(3).
ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ:(ΔΑΓΛΑΣ) Καββαδία 8, Μαγκλάρα, Δελή 6(2), Νταή, Βασιλείου 16(2), Τασούλη 5(1), Μουζάκη, Χαλατσιάδου, Γλύμη, Kubik 16(2), Μητροπούλου, Nynne 4.

22-23 Απριλίου 2000, Σέρρες

Ημιτελικοί
Απόλλων Πτ.-ΜΕΝΤ 62-60
Παναθηναϊκός-Πανσερραϊκός 62-53

Μικρός Τελικός
Πανσερραϊκός-ΜΕΝΤ 80-77

Τελικός
Παναθηναϊκός-Απόλλων Πτ. 74-72 (40-38)
Διαιτητές: Χατζής-Βαρνάς
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ:(ΣΑΜΑΝΤΟΥΡΑ) Καλέντζου 14(2), Παπαμιχαήλ, Λιάκου, Κουμιώτη, Ρογγίτη, Παπαδήμου, Robinson 30(4), Τρυφωνά, Τριαλώνη 9, Νικολαϊδου 7,  Yan-Gorp 14.
ΓΑΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ:(ΠΟΡΓΙΟΠΟΥΛΟΣ) Δεληπαλα, Κυρκοπούλου 2, Πρασσά 10(1), Διαβολεμένου 12(1), Τοκμάκη 3, Macculley 26(3), Τσιάτα, Τσακμάκη, Μπαταούλα 8, Κυνηγοπούλου, Johnson 11.

24 Μαρτίου 1999, Αγ. Βαρβάρα Ατ.

Σπόρτιγκ-Θρίαμβος 48-44 (26-23)
Διαιτητές: Σχινάς-Γκόντας
ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ: (ΔΑΓΛΑΣ) Καββαδία 6, Χαλιβελάκη ,  Δελή 2, Παηλία 5, Βασιλείου 3, Τασούλη 10(2), Γλυκού, Πρασσά, Mcwilliams 17(1), Μικέλη, Μητροπούλου, Σαμουρούκοβα 5.
ΠΑΟ ΘΡΙΑΜΒΟΣ: (ΜΑΡΙΝΟΣ)  Ψάλλη, Ενιέντι 4, Μαστροδούκα 2, Τηλεμάχου, Ανδρουτσοπούλου 4, Ελευθεριάδου 8(2),  Χατζηορίδου 12(2), Siree 5, Μαστρογιαννίδου, Σκούρτη, Kagos 9, Κυριακοπούλου.

12 Απριλίου 1998, Μαρούσι

Θρίαμβος-Σπόρτιγκ 77-55 (35-34)
Διαιτητές: Μεταφτζής-Χριστοδούλου
ΠΑΟ ΘΡΙΑΜΒΟΣ: (ΜΑΡΙΝΟΣ)  Μαστροδούκα 21(2), Τηλεμάχου 10(2), Ανδρουτσοπούλου 2, Σωτηροπούλου, Χατζηορίδου 12(1), Kannoncham 16, Μαστρογιαννίδου 2,  Μασραγγέλη, Σκούρτη, Hill 14
ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ: (ΚΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ) Κωνσταντοπούλου, Μαχαιριώτου, Δελή 5(1), Παπαηλια 10, Βσιλείου 7, Κλιγκοπούλου 3, Μπενέτου, Στέφενς 11(1), Μητροπούλου 1, Σαμαρούκοβα 18.

9 Απριλίου 1997, Κατερίνη

Απόλλων Καλ.-Ολυμπιακός Β.57-55 (26-34)
Διαιτητές: Σγουρός-Τανατζής
ΜΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ:(ΝΚΟΛΑΪΔΗΣ) Δανιηλίδου, Αυθεντοπούλου 4, Κούρτη 12, Παπαγεωργίου, Κωνσταντινάκη, Νικολαϊδου 21(2), Διαβολεμένου 9, Δάφκου, Γιαννοπούλου, Ρόsier 9
ΑΟ ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ:(ΜΥΡΙΤΖΗΣ) Εβκοβα-Πετρίδου 9, Κωστοπούλου 2, Γιαννούλη 3(1), Τσαμπούρη, Θώδη, Σαράντη, Καπουσούζη 6, Gant 27, Λαχανά 8

11 Μαϊου 1996, Πτολεμαϊδα

Σπόρτιγκ-Κομοτηνή 98-56 (54-20)
Διαιτητές: Μιναρετζόπουλος-Ταβουλαρέας
ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ:(ΜΑΝΟΥΣΕΛΗΣ) Πετρίδη 18, Τσερετοπούλου , Τoler 14, Μαχαιριώτου, Βασιλείου 12, Παπαηλία 20, Τασούλη 16, Λeysy 16, Μητροπούλου 2, Μπενέτου.
ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ: (ΤΣΑΜΟΥΡΤΣΗΣ) Ουάιτ 20, Τζαβάρα 6, Παπαδημάκη 8, Μαστροθεοδώρου 3, Σεβαυνίδου, Φυλακτακίδου 3, Δόλωμα 8, Δουκούτση 2, Τziogo 5, Λιούρτα 1

MVP Έτος
Κάιζερ Λινέττα 2017
Λικέντρα Τζόνσον 2016
Αφροδίτη Κοσμά (ΑΕ Σουρμένων Ελληνικού) 2015
Ανθή Μπαλτά (ΑΕ Σουρμένων Ελληνικού) 2014
Τούλα Μαγαλιού (Πρωτέας Βούλας) 2013
Όλγα Χατζηνικολάου (Αθηναϊκός) 2012
Ρουθ Ράιλι (Αθηναϊκός) 2011
Όλγα Χατζηνικολάου (Αθηναϊκός) 2010
Δήμητρα Καλέντζου (Εσπερίδες) 2009
Έρικα Ντέιβις (Εσπερίδες) 2008
Δήμητρα Καλέντζου (Εσπερίδες) 2007
Στέλλα Καλτσίδου (Εσπερίδες) 2006
Ελένη Βασιλείου (ΑΟ Σπόρτιγκ) 2005
Ελένη Βασιλείου (ΔΑΣ Άνω Λιοσίων) 2004
Ειρήνη Σταχτιάρη (ΑΝΟ Γλυφάδας) 2003
Σίγκνε Σίργκε (ΑΝΟ Γλυφάδας) 2002
Βασιλεία Γκουζίνη ΔΑΣ Άνω Λιοσίων) 2001
Κρίσταλ Ρόμπινσον (Παναθηναϊκός) 2000
Ταζ ΜακΓουίλιαμς (Σπόρτιγκ) 1999
Αρετή Μαστροδούκα (Θρίαμβος) 1998
Κική Νικολαϊδου (Απόλλων Καλαμαριάς) 1997
Ανθή Παπαηλία (ΑΟ Σπόρτιγκ) 1996