Menu

Ελλάδα-Ισραήλ 69-57

Η Εθνική Γυναικών επιβλήθηκε του Ισραήλ 69-57 στο κλειστό της Εργάνης στο πλαίσιο της προκριματικής φάσης του Ευρωμπάσκε
τ 2015.
Η ελληνική ομάδα παρουσιάστηκε καλύτερη στο παρκέ. Ακόμη και στα πρώτα λεπτά όταν δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, ακόμη και όταν για μία και μοναδική φορά το Ισραήλ προηγήθηκε (7-8, 4’05’’), είχε την κυριαρχία στο παρκέ. Η Χατζηνικολάου ήταν αυτή που πρώτη έδωσε την απαιτούμενη ώθηση επιθετικά. Με το πρώτο βήμα να γίνεται από τη βελτιωμένη άμυνα. Με πέντε συνεχόμενους δικούς της πόντους διαμορφώθηκε το 17-9 (7’25’’) με τη Σωτηρίου να συμβάλλει κι αυτή επιθετικά και να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Εκεί η σκυτάλη πέρασε στα χέρια της Σπανού, η οποία μετά από 0/2 βολές, έδειχνε αδύνατο να τη σταματήσει κάποιος αντίπαλός της. Στο δεύτερο μισό της δεύτερης περιόδου σημείωσε 8 πόντους και έδειξε το δρόμο, έχοντας παράλληλα στο πρώτο ημίχρονο 5 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα. Αυτό που έκανε τη διαφορά όμως ήταν η ομαδική δουλειά που οδήγησε στο καθοριστικό 19-9 στα ριμπάουντ, σε τρεις παίκτριες με διψήφιο αριθμό πόντων και τη Λύμουρα να έχει ήδη τέσσερις ασίστ. Αυτή ακριβώς η ομαδική δουλειά οδήγησε σε ένα 18-4 την ελληνική ομάδα στα τελευταία 5’17’’ του πρώτου ημιχρόνου και στο 43-27 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο 20λεπτο.
Η Ελλάδα επέβαλλε το ρυθμό της στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 22 πόντους (51-29 στο 23’17’’, 53-31 στο 24’30’’). Το Ισραήλ προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι και να μειώσει την απόσταση που τη χώριζε από την ελληνική ομάδα. Εκμεταλλεύτηκε κάποια λάθη των Ελληνίδων παικτριών και κατάφερε να πλησιάσει στους 11 πόντους (55-44 στο 29’34’’ και 59-48 στο 33’25’’). Ένα τρίποντο της Σπυριδοπούλου έδωσε μια ανάσα επιθετικά (62-48, 33’40’’), η Σωτηρίου τη μιμήθηκε (65-50, 34’20’’), με τη φιλοξενούμενη ομάδα να προσπαθεί να μειώσει στο φινάλε και να τα καταφέρνει με δύο βολές λιγότερο από δύο δευτερόλεπτα για τη λήξη. Οι δύο βολές διαμόρφωσαν το 69-57 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης. Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν και πάλι στο Ισραήλ στις 18 Ιουνίου στις 18.30. Δεν αγωνίστηκε η Ζωή Δημητράκου, η οποία αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα τραυματισμού.
Διαιτητές: Τζιανσάντι (Ιταλία), Μπιέντιτς (Βοσνία Ερζεγοβίνη), Μπρζιακ (Σλοβακία)
Δεκάλεπτα: 21-15, 43-27, 57-44, 69-57
Ελλάδα (Δικαιουλάκος): Καλέντζου, Σταμάτη, Χατζηνικολάου 13, Σπυριδοπούλου 3, Παπαμιχαήλ 12, Λύμουρα 4 (5 α, 3κλ), Σωτηρίου 13 (8ρ), Κοσμά 3, Σπανού 21 (14ρ, 3κλ)
Ισραήλ (Ραμπί): Λεβίτσκι 6, Γκανόρ 6, Αμπράμζον, Κοέν 4, Ντορόν 15, Ζαϊρί 3, Έπσταϊν 19, Ντιαμάντ, Γκαλίνσκι, Λεβί, Φλάισερ 4

Τζώρτζης Δικαιουλάκος: «Κερδίσαμε μία πολύ σκληρή ομάδα.

Όλγα Χατζηνικολάου: «Είναι πολύ σημαντική αυτή η νίκη για
εμάς. Είναι πολύ σημαντικό που πήραμε το προβάδισμα σε αυτή τη διπλή αναμέτρηση.