Menu

Β' Εθνική: Αποτελέσματα, βαθμολογίες, αγώνες

1ος όμιλος - 22η αγωνιστική

Ο Διαγόρας Δρυποδιέων έκανε άλμα ανόδου νικώντας τον Ιπποκράτη στο μεγάλο ντέρμπι της 22ης αγωνιστικής που σημαδεύτηκε από τις σημαντικές εκτός έδρας επιτυχίες τις ΑΕΝΚ, του Πρωτάε Βούλας και του Ικαρου Νέας Σμύρνης και μαζί με τις νίκες του Παγκρατίου και της Δάφνης δημιούργησε μια εντυπωσιακή εξαπλή ισοβαθμία στην μάχη της παραμονής.
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
Διαγόρας Δρ. - Ιπποκράτης 77-63
ΕΦΑΟΖ - ΑΕΝκηφισιάς 72-79
Νικηφόρος Μάνδρας - Πανερυθραϊκός 83-75
Ηράκλειο - Πρωτέας Β. 72-85
Παγκράτι - ΚΑΟΚορίνθου 85-71
Δάφνη Δ. - Πανελευσινιακός 83-67
Κορωπί - Ικαρος Ν.Σμ. 71-80
Τρίτων - Ιωνικός Ν. 76-78

Τα φύλλα αγώνα:

ΗΡΑΚΛΕΙΟ – ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ 72-85
Δεκάλεπτα : 20-9, 40-34, 55-59, 72-85
Διαιτητές :Κωνσταντινίδου , Ρίζος
Hράκλειο (Μακράκης, Τζανής) : Κίτσος , Γουμενάκης , Στανίρης , Μποχωρίδης 23(2) , Λάκκας , Πρωτογεράκης 4 , Λιανός 9 , Παπαδάκης 8(1) , Πετράκης 13(3) , Καλατζής 2 , Χάλαρης 13(1) , Στιβακτάκης
Πρωτέας Βούλας (Βλαχος,Τερζης) : Αγγελόπουλος 29(3), Βαρδαβάς 1, Λάτσης, Κρανιάς, Αθηνιώτης 8(1), Ματαλιωτάκης 21, Μόρφης 3(1) , Μπάλας 2 , Παπάδης , Καματερός 2, Γάργαλης 9, Αυγενικός 10(2).

ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ – ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ 83-67
Δεκάλεπτα: 21-11, 40-34, 65-47, 83-67
Διαιτητές :  Σκούτας-Θεοδωρόπουλος
Δάφνη Δαφνίου (Σορώτος, Κωνσταντινίδης): Κοροβέσης, Κουφόπουλος , Καπώνης 20(3), Χρυσός 10(2), Σωφρονάς 9 (9 ασίστ), Γκίνης 7(1), Θεοδοσίου 3(1), Γκιουζέλης 13(1), Τσιάκος 13, Τσελεμπής 8(2).
Πανελευσινιακός (Χούμπαυλης, Κωστής): Αβραμίδης 12, Νικολακόπουλος 9(1), Κελαϊδής 14, Ηλιάδης 5, Ρόκκας, Ζούμπος 3, Τζιάλλας 1, Στέφος 5, Φωτόπουλος, Ματζιώρης 18(2).

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΚΑΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ 85-71
Δεκάλεπτα : 22-12, 51-31, 63-49, 85-71
Διαιτητές : Μαντήλας-Ντάνος  
Παγκράτι (Κουστένης) : Κούτρας 14 (2), Καυκής 8, Γιαννίκος 2, Γεωργοπαπαδάκος 9 (1), Λυτόπουλος 4, Τζατζάς 9 (1), Χριστόπουλος 14 (3 τριπ., 8 ασίστ), Ξιούρας 3 (1), Μπένος 24  
Κόρινθος (Νικητόπουλος) : Πράττης 2, Σακελλαράκης 6, Μακρής 16 (4), Κεφαλάς 18, Δανιήλ 3 (1), Γεωργούλης, Αντωνόπουλος 10 (2), Σκορδάς 12, Γιανναλέτσος 2, Κατσαμάκης 2.

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΜΑΝΔΡΑΣ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 83-75
Δεκάλεπτα: 16-13, 32-43, 57-55, 83-75
Διαιτητές: Μπίκας, Αναστασίου
ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΜΑΝΔΡΑΣ (Μπεκές): Τζιβελέκας 16 (3), Κωτσόπουλος, Παπανικολάου, Κούσουλας 22 (3), Καραμπάτσος 5 (1), Γκαϊντάσοβ 8, Παπαπέτρος, Βαφιάς, Γεωργοπαπαδάκος 7 (1), Ψυλέας 23 (2).
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Καλλιανιώτης 15 (5/11 τρίπ., 8 ριμπ.), Δερμιτζάκης 7 (1 τρίπ., 10 ριμπ.), Σκάνδαλος 20, Γιαουρτόγλου 11 (1), Τσικόπουλος, Λέπουρης, Αντωνίου 14 (4/7 τρίπ.), Μακρόπουλος 4 (11 ριμπ.), Σταθόπουλος 4, Καλούδας, Μπακοδήμος, Σπάχια

ΚΟΡΩΠΙ – ΙΚΑΡΟΣ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ 71-80
Δεκάλεπτα : 28-20, 50-41, 62-56, 71-80
Διαιτητές:  Σκαλτσής-Δελαγραμμάτικας
Κορώπι (Παπαδάτος) : Δενδρινός 3 (1), Γκοντόπουλος 16 (3), Σερέτης 16 (1), Αγόρης 3 (1), Σιμιτζής 10 (2), Σπανός 12 (2), Γκίνης, Μαλτέσιος 8, Πετς 3 (1).
Ίκαρος Νέας Σμυρνής (Καρακώστας) : Γοργόνης 9, Μελισσουργός, Βελιζιώτης 13 (2), Γραμματικός 16 (1), Σπυρόπουλος, Βούζας 8 (1), Λάβαρης 3 (1), Δροκοφίκης 9, Μιχαλόπουλος 4, Δαρμογιάννης 6, Ζούκας 10, Ανέστης.

ΤΡΙΤΩΝΑΣ – ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 76-78
Δεκάλεπτα: 12-23, 30-44, 56-51, 76-78
Δεκάλεπτα :  Παπαθανασίου-Αντωνιάδης
Τρίτωνας (Μιχελάκος): Ευστράτιου 5 (1), Κούτουλας 17 (2), Φράγκος, Καλαντζής, Ζησόπουλος, Ντίμπ 11 (2), Θυμνιός 4, Καραδολάμης 9 (3), Δαμιανάκος, Γκαβανόπουλος 22 (4), Κουκουνιάς , Βερτούδος.
Ιωνικός Νικαίας (Γούναρης): Κοντραφούρης, Κουντουράς 2, Καράμπουλας 22 (2), Βουγιούκας 2, Πετροδημόπουλος 7, Παλαιοχωρίτης , Παπαδόπουλος 5 (1), Βασιλόπουλος  Φ. 9 (3 τριπ., 5 ασ.), Κανονίδης 17 (2), Κατούφας 13 (1), Βασιλόπουλος Θοδ.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 22 αγώνες)
1. Ιωνικός Ν. 21-1 43
2. Διαγόρας Δρ. 17-5 39
-------------------------------------
3. Ιπποκράτης 15-7 37
4. Τρίτων 13-9 35
5. Μάνδρα 13-9 35
6. Πανερυθραϊκός 13-9 35
7. ΚΑΟΚορίνθου 10-12 32
8. Πρωτέας Β. 10-12 32
9. Ηράκλειο 10-12 32
10. Παγκράτι 8-14 30
11. ΑΕΝΚηφισιάς 8-14 30
12. Δάφνη Δ. 8-14 30

--------------------------------
13. Πανελευσινιακός 8-14 30
14. Κορωπί 8-14 30
15. ΕΦΑΟΖ 8-14 30
16. Ικαρος Ν.Σμ. 6-16 28


ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (24/3)
ΑΕΝΚηφισιάς – Νικηφόρος Μάνδρας
Πανερυθραϊκός – Ηράκλειο
Πρωτέας Β. - Παγκράτι
Πανελευσινιακός  - ΚΑΟΚορίνθου
Ικαρος Ν.Σμ. - Διαγόρας Δρ.
Ιωνικός Ν. - Κορωπί
Δάφνη Δ. - Τρίτων
Ιπποκράτης- ΕΦΑΟΖ (25/3)
2oς Όμιλος
To Ανατόλια νίκησε τον πρωτοπόρο Χαρίλαο Τρικούπη, οι Ίκαροι Σερρών νίκησαν τα Φάρσαλα και ο συνδυασμός των αποτελεσμάτων αυτών οδήγησε στην συγκατοίκηση των δύο ομάδων στην κορυφή με ρεκόρ 16-5. Ένα βήμα πιο πίσω βρίσκεται η Καβάλα με έναν αγώνα λιγότερο και ρεκόρ 16-4.
Τα αποτελέσματα
Ανατόλια – Χαρίλαος Τρικούπης 84-70
Μαχητές Πειραματικό Πεύκων – Χαλκηδόνα 75-69
Ερμής Λαγκαδά – Στρατώνι 53-66
Ικαροι Σερρών – Φάρσαλα 63-54
Τιτάνες Παλαμά – Γέφυρα 76-80
Ασπίδα Ξάνθης – Πευκοχώρι 49-58
Καβάλα – Ελίμεια 71-60
Οι αγώνες αναλυτικά
Σ.Α.Α.Κ. ΑΝΑΤΟΛΙΑ - ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ: 84-70
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ:Ντούρας - Μπακάλης
ΔΕΚΆΛΕΠΤΑ: 18-21, 48-30, 66-54, 84-70
Σ.Α.Α.Κ. ΑΝΑΤΟΛΙΑ (Γκαϊτατζής): Πουλιανίτης, Πρωτούλης 6(2), Γαλανίδης 11(3), Ζαφειρούδης 12(2), Συμεωνίδης 18, Ξενιτίδης 5(1), Σταματογιάννης 6(2), Ζώτος 2, Βεργίνης , Καραποστόλου 24(5)
ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Δημητριάδης): Γυφτάκης, Βουρνάς 9(1), Ντόβας 10(1), Ξηρός 3(1), Μουράτογλου 6, Σταυρόπουλος, Περρωτής 12, Καραγκιολίδης 5, Αδαμόπουλος 6, Πολίτης 19(3)
ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ- ΕΥΡΩΠΗ 87 ΠΕΥΚΟΧΩΡΙΟΥ 49-58
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καλογερόπουλος, Ταρενίδης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20 - 14, 31 - 31, 40 - 42, 49 - 58
Ασπιδα Ξάνθης(Ιωαννίδης): Αμούτζιας 2, Παπαδάκης 2, Γρούδος 1, Τσιώγκας 9(3), Στεφανίδης 4(1), Κλωνάρας 4(1), Ανθής, Κουτσογιάννης 8, Γκέλιος 15(1), Σαββίδης, Μασμανίδης 4
Eυρώπη 87 ( Μελετιάδης) : Αμπατζιδης 3(1) , Tσιμπής 2 , Λαζαρίδης,Tζουβάρας 3(1) , Mαυρίδης 11(3) , Mυλωνίδης 12(2), Kιγμέτογλου 9(1), Σικαλίδης 6(2), Θεοδωρίδης 1, Δανάκης 11(1)
ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΥΚΩΝ - ΧΑΛΚΗΔΩΝΑ 75-69
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-17,44-30,59-50,75-69
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σιταρίδης, Τζίμα
Πεύκα (Γεροφωτης): Βογιατζης 8(2),Αρνιδης 10(3),Δημας 13(2), Χατζημιχαηλιδης 20(3), Στολης 14, Κωνσταντινιδης, Μπάκος 4, Παπαδόπουλος 8, Βελισσαρίου 8(2),
Χαλκηδονα (Τουλούμης): Πετρίδης 2, Μαρκιδης 7(1),Μπατακας 6,Σεφεριάδης , Μαντσος 10,Πεταλωτής 8, Γκοτζαγιαννης 17, Παναγιώτης 19(3).
ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ - ΓΕΦΥΡΑ: 76-80
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-24, 33-40, 49-50, 76-80.
Διαιτητές: Κατωτιτικίδης, Παπανικολάου
Τιτάνες (Αρχοντούλης): Μπιζιώτης 17(3), Τσούμας 4, Γεωργακάς 20(4), Αρχοντούλης 4, Μακρής, Μούμογλου 11, Μανδαλάκης 14(1), Αποστολάκης 6.
Γέφυρα (Ροδάς): Νικολαίδης 2, Καζαμίας, Μπρούσαλης, Κολοκοτρώνης 14(2), Γαρέζος, Παπαδόπουλος 11(1), Σιώπης 27(4), Σαραντίδης, Ταουσάνης 2, Σιώμος 20, Μπίσκας 4, Ευσταθιάδης.
ΚΑΒΑΛΑ-ΕΛΙΜΕΙΑ 71- 60
Δεκάλεπτα: 20-18, 38-32, 55-48, 71-60.
Διαιτητές: Παπαδόπουλος Χ., Πράττος
Καβάλα (Καραπιπερίδης): Παντόπουλος, Μιχάλογλου 5 (1), Καπινιάρης 20, Τάγαρης 4, Αθανασιάδης 8 (1), Κουμλελής 12, Πιεβάλιτσα, Καραθανάσης 9 (1), Χονδρόπουλος, Παπάς 13 (1), Μπανάσας.
Ελίμεια (Δημόπουλος): Μαλούτας 10 (1), Σούπουρας 2, Τσιάμης 5 (1), Πεχλιβανίδης 2, Κουβελάς 11 (2), Τσούκας, Μαλιούρας 2, Μακρής 17 (1), Τσιμίδης 11.
Ερμής Λαγκαδά - Στρατώνι 53-66
Δεκάλεπτα: 16-20, 27-38, 40-56, 53-66
Διαιτητές: Γερακίνης - Ξέρας
Ερμής Λαγκαδά (Τσούρμας): Μήνου 3, Αμπατζάς, Δημητρακάς, Ελευθεριάδης 3(1), Τοπουζίδης 14(2), Μάρουσιτς 8, Παρίτσης 16, Χριστοδούλου 4, Αβόκατος, Γκαμούρας 3, Μέλιος, Κότσανος 2.   
Στρατώνι (Χατζούλης): Σπύρας 7(1), Μητσάκης 4 (11 ασίστ), Δελίδης 20(4), Σοίτσης, Σαμαράς, Φλιάτης Ι. 5, Λευκαδίτης, Φλιάτης Γ. 9, Πολιτόπουλος 4, Δασκαλόπουλος 17(1), Πονόπουλος.
Ίκαροι Σερρών - Φάρσαλα 63-54
Δεκάλεπτα: 21-20, 29-23, 50-37, 63-54
Διαιτητές: Σιμητόπουλος, Φουτζήλας
ΙΚΑΡΟΙ(Σ.ΠΟΡΓΙΟΠΟΥΛΟΣ): Δαλαγκόζης, Γρίψιος 7(1), Σιδερίδης, Γεωργιανός 9, Τράκας, Γκάτζιας 17(2), Φώτογλου 7, Γκούτζιας 4, Κεμανετζής, Θολιώτης 5(1), Κακιούζης 15.
ΙΚΑΡΟΙ(Σ.ΠΟΡΓΙΟΠΟΥΛΟΣ): Δαλαγκόζης, Γρίψιος 7(1), Σιδερίδης, Γεωργιανός 9, Τράκας, Γκάτζιας 17(2), Φώτογλου 7, Γκούτζιας 4, Κεμανετζής, Θολιώτης 5(1), Κακιούζης 15.
 
Η βαθμολογία
1. Ίκαροι Σερρών 37 (16-5)
2. Χαρίλαος Τρικούπης 37 (16-5)
3. Καβάλα 36(16-4)*
4. Πευκοχώρι 35 (15-5)*
5. Ανατόλια 34 (13-8)
6. Ερμής Λαγκαδά 33 (12-9)
7. Στρατώνι 33 (12-9)
8. Αγρίνιο 31 (11-9)*
9. Φάρσαλα 31 (10-11)
10.Μαχητές Δόξας Πεύκων 31 (10-11)
11. Γέφυρα 26 (7-13)*
12. Ασπίδα Ξάνθης 26 (6-14)*
13. Χαλκηδόνα 26 (5-16)
14. Ελίμεια 24 (4-16)*
15. Τιτάνες Παλαμά 21 (1-19)*
*Έχουν κάνει το ρεπό τους

Το πρόγραμμα της 22ης αγωνιστικής (24/3)
Χαρίλαος Τρικούπης-Μαχητές Δόξας Πεύκων
Χαλκηδόνα-Ερμής Λαγκαδά
Στρατώνι-Ίκαροι Σερρών
Γέφυρα-Φάρασαλα
Πευκοχώρι-Αγρίνιο
Ελίμεια-Ασπίδα Ξάνθης
Τιτάνες Παλαμά-Καβάλα

επιστροφή στην κορυφή