Menu

Γκαϊτατζής: «Η Α2 δε θα αλλάξει το χαρακτήρα του Ανατόλια»

Μια χρονιά σχεδόν… τέλεια! Το Κολέγιο Ανατόλια, από τα καλύτερα σχολεία στην Ελλάδα, είχε ανέκαθεν και καλή ομάδα μπάσκετ, αλλά ποτέ δεν έφτασε τόσο ψηλά, όσο φέτος. Κατέκτησε σχεδόν από το… χειμώνα την 1η θέση στον 2ο Όμιλο της Β' Εθνικής, έπαιξε πολύ καλό μπάσκετ, κέρδισε σχεδόν… παντού και πλέον σχεδιάζει τη νέα του χρονιά σε μια πρωτόγνωρη κατηγορία, την «σκληρή» και απαιτητική σε όλα τα επίπεδα, Α2.
Στο τιμόνι της ομάδας ένας προπονητής που όλοι γνωρίζουν για τη μεθοδικότητα, τη συνέπεια, τους χαμηλούς τόνους, την εργατικότητα και εν τέλει, το… αποτέλεσμα! Ο Πέτρος Γκαϊτατζής. Ήταν και είναι ο «αρχιτέκτων» της προσπάθειας, την μετουσίωσε σε μια πολύ καλή εικόνα μέσα στο παρκέ, έχοντας συνοδοιπόρο τη διοίκηση της ομάδας υπό τον Νίκο Χαΐτογλου (γιο του εμβληματικού προέδρου του Ηρακλή, Κώστα Χαΐτογλου) και μια ομολογουμένως πολύ καλή ομάδα με πλειάδα έμπειρων αλλά και ταλαντούχων παικτών (Καραποστόλου, Μπρόζος, Κιγμέτογλου, Γαλανίδης, Ζώτος, Αμπατζάς, Ξενιτίδης, Στεφανίδης κ.α.).
Πλέον όμως έχει άλλες… «φουρτούνες» στο κεφάλι του, καθώς η Α2 δεν… αστειεύεται. Δε δείχνει όμως να φοβάται την πρόκληση και εξηγεί στο basket.gr τους λόγους…
-    Η χρονιά τελείωσε με τον πλέον επιτυχημένο τρόπο για εσάς και την ομάδα σας. Ένας απολογισμός που μπορεί να γίνει για όλη τη σεζόν, ποια θετικά στοιχεία θα κρατούσατε και ποια αρνητικά, αν υπήρχαν, θα ξεχνούσατε;
«Όταν  καλείσαι να κάνεις τον απολογισμό μιας πετυχημένης αγωνιστικής περιόδου, αισθάνεσαι ικανοποίηση καθώς βλέπεις πως οι στόχοι που τέθηκαν στο ξεκίνημα υλοποιήθηκαν σχεδόν στο ακέραιο. Η συνεργασία όλων των εμπλεκομένων  διοίκηση – προπονητικό team –παίκτες λειτούργησε καταλυτικά.
Οι σχέσεις όλων μας άντεξαν όταν δοκιμάστηκαν στα δύσκολα. Το καθημερινό κίνητρο που δημιουργούσαμε  για τους αθλητές και η απαίτηση τους για τη νίκη λειτούργησε καθοριστικά. Επίσης το γεγονός πως το ΣΑΑΚ Ανατόλια μας δίνει τη δυνατότητα να επιτελούμε το έργο μας απερίσπαστοι από άλλα προβλήματα,  δημιουργεί τις συνθήκες επιτυχίας.
Αυτά είναι νομίζω τα σημαντικότερα στοιχεία που θα ήθελα να διατηρήσουμε και την επόμενη χρονιά. Στα αρνητικά αφήνω μόνο τους τραυματισμούς μας στέρησαν την ευκαιρία να παίζουμε όλοι μαζί για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα. Ωστόσο συσπείρωσαν την ομάδα που έδειξε χαρακτήρα πρωταθλητή».
-    Αγωνιστικά η φιλοσοφία σας ίσως είναι γνωστή στους ανθρώπους του χώρου, αλλά λιγότερο στον απλό φίλαθλο κόσμο, που βλέπει μια ομάδα μαχητική, με έμπειρους αλλά και νέους παίκτες, με ταλέντο και οξυδέρκεια, που "διάβαζε" καλά τον αντίπαλο. Είναι, πράγματι, έτσι;
«Πιστεύω πολύ σε αυτή τη σύνθεση των ομάδων όταν οι μεγαλύτεροι ηλικιακά παίκτες μπορούν να λειτουργήσουν διδακτικά για τους νεότερους. Δεν είναι εύκολο πάντα να γίνει αυτό γιατί όλοι όσοι απαρτίζουν την ομάδα θα πρέπει να αποδεχτούν  ένα ρόλο που κάποιες φορές δεν τους ικανοποιεί αρχικά.
Οι παίκτες προσαρμόστηκαν γρήγορα και αυτό έκανε τα πράγματα ευκολότερα καθώς μπορέσαμε να ικανοποιήσουμε τους ομαδικούς μας στόχους εντάσσοντας ομαλά τα νέα παιδιά στον πρωταθλητισμό. Όσον αφορά το διάβασμα του αντιπάλου, έχω ξαναπεί πως για μας το scouting διαδραματίζει βασικό συστατικό της δουλειά μας, μας κάνει να αισθανόμαστε ασφάλεια και μας δίνει λύσεις. Ωστόσο η ποιότητα των παικτών μας ήταν σε τέτοιο βαθμό που μπορούσαν να αναγνωρίζουν καταστάσεις και να δίνουν λύσεις, δείχνοντας και την προσωπικότητα τους».

-    Με ποιο στόχο ξεκινήσατε τη σεζόν, άλλαξε αυτός όσο κερδίζατε και τελικά πού καταλήξατε και πόσο ικανοποιημένος είστε απ' την προσαρμογή της ομάδας σας στις απαιτήσεις αυτής της "πίεσης", του πρωταθλητισμού;
«Η ομάδα που δημιουργήσαμε το καλοκαίρι γνωρίζαμε πως θα πρωταγωνιστήσει. Δεν μπορείς  να ξέρεις ακριβώς που θα καταλήξεις αν δεν ξεκινήσει το πρωτάθλημα ώστε να σχηματίσεις ακριβή εικόνα για τους αντιπάλους σου. Δείξαμε αποφασιστικότητα και σταθερότητα σε όλη τη διάρκεια και το αποτέλεσμα ήταν να ξεχωρίσουμε από τις αρχές του δευτέρου γύρου με μια διαφορά που μας έδινε άνεση και όχι άγχος αποτελέσματος. Ουσιαστικά αυτό που κάναμε ήταν να βάλουμε την πίεση εμείς στον εαυτό μας για να διατηρούμε τα επίπεδα της απόδοσης που εμείς θέλαμε».

-    Το Ανατόλια είναι γνωστό ως ένα απ' τα καλύτερα κολέγια της χώρας και προφανώς διέπεται από σαφείς αρχές για την παιδεία, τη συμπεριφορά, την πειθαρχία. Τις εφαρμόζετε ή τις προσεγγίζετε έστω και στην ομάδα σας;
“Όταν εκπροσωπείς ένα σχολείο όπως το Ανατόλια τότε σίγουρα η κάθε σου ενέργεια θα πρέπει να εκφέρει και να εκφράζει αυτό που ανήκεις. Θέλουμε μια  ομάδα που θα διεκδικεί τη νίκη σεβόμενη τους κανόνες του παιχνιδιού. Για το λόγο αυτό στο σχηματισμό της ομάδος λαμβάνεται σημαντικά υπόψη ο χαρακτήρας των αθλητών. Αυτό λύνει πολλά από τα προβλήματα που μπορούν να δημιουργηθούν στη διάρκεια ενός πρωταθλήματος. Κυρίως όμως δημιουργεί ένα περιβάλλον όπου είναι εύκολο κανείς να ενταχθεί και να εξελιχθεί. Ότι δηλαδή θα έπρεπε να έχει και ένας σχολικός οργανισμός για τους μαθητές του”.

-    Και αυτή τη φορά το πρωτάθλημα της Β Εθνικής και στους δύο ομίλους, και δη στον Βόρειο, το επίπεδο ήταν ομολογουμένως καλό και το ενδιαφέρον μέχρι τέλους. Η δική σας ομάδα έκρινε στο τέλος με μια νίκη τη 2η θέση, για πολλούς. Πώς τα σχολιάζετε όλα αυτά;

«Θεωρώ πως το πρωτάθλημα ήταν αμφίρροπο όσον αφορά στη διεκδίκηση της δεύτερής θέσης αλλά και της παραμονής. Ένας από τους στόχους που είχαμε θέσει ήταν να παραμείνουμε μέχρι την τελευταία αγωνιστική σε υψηλό επίπεδο ώστε να μη γίνουμε αρνητικοί ρυθμιστές στους στόχους άλλων ομάδων.
Τις τελευταίες 5 αγωνιστικές αντιμετωπίσαμε ομάδες που πάλευαν για τους παραπάνω στόχους και παρόλο που είχαμε κατακτήσει και μαθηματικά τον τίτλο θέλαμε τη νίκη παντού. Η νίκη μας μέσα στο Αγρίνιο έκρινε σίγουρα την ομάδα που θα άλλαζε κατηγορία, ωστόσο πιστεύω ότι και οι δύο ομάδες είχαν πολλές ευκαιρίες να καθαρίσουν την άνοδο σε άλλα παιχνίδια».

-    Πλέον ανοίγεται ενώπιον σας μια μεγάλη πρόκληση, για πρώτη φορά στην ιστορία σας, που ονομάζεται Α2. Μια κατηγορία ένα επίπεδο "πάνω" απ' τη Β Εθνική παντού, οπότε και για εσάς απαιτείται το κάτι παραπάνω, από τη διοίκηση, από τους παίκτες, απ' όλους. Πώς την αντιμετωπίζετε αυτή την πρόκληση;
«Η ομάδα έχει δείξει ότι ανταποκρίνεται σε όλες τις προκλήσεις που της έχουν τεθεί. Έχουμε κάνει σημαντικά βήματα σε οργανωτικούς και επικοινωνιακούς τομείς με την παρουσία του Νίκου Χαΐτογλου αρχικά αλλά και του Τριανταφυλλιδη Φώτη στο ρόλο του team manager. Γνωρίζουμε πως η κατηγορία είναι πολύ διαφορετική και στο αγωνιστικό κομμάτι, όμως μέσα από τον προγραμματισμό αλλά και τη δουλειά θα μπορέσουμε να δείξουμε ότι αυτό που συνέβη φέτος  έχει στέρεες βάσεις»

-    Αν και έχουμε Ιούνιο ακόμη, εντούτοις θεωρούμε βέβαιο ότι κάνετε ήδη τον σχεδιασμό. Τι... Ανατόλια να περιμένουμε σε μια τόσο σκληρή κατηγορία;
«Θα ήθελα η ομάδα να διατηρήσει τα αγωνιστικά της χαρακτηριστικά και στην Α2. Δε θα μας αλλάξει τη φιλοσοφία η νέα και πιο δύσκολη κατηγορία. Έχουμε αποκτήσει τα τελευταία δυο χρόνια το χαρακτήρα του νικητή και αυτό θα μας  βοηθήσει στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος. Στόχος είναι και πάλι η δημιουργία μιας ομάδας με εμπειρία αλλά και νεανικό ενθουσιασμό».

-    Τι χρειάζεται, κατά τη γνώμη σας, το ελληνικό μπάσκετ όσον αφορά στις εθνικές κατηγορίες για να βελτιωθεί; Ιδέες έχουν πολλοί, αλλά υπάρχει κάτι εφικτό, κάτι που μπορεί να γίνει άμεσα;

«Πιστεύω πως μια καλή αφετηρία θα ήταν η τήρηση των χρονικών προθεσμιών. Πολλές ομάδες ταλανίζονται από την αβεβαιότητα της συμμετοχής τους σε οποιαδήποτε κατηγορία μέχρι και την έναρξη των πρωταθλημάτων δημιουργώντας ένα περιβάλλον ανασφάλειας και ασάφειας. Χωρίς να επιστρέψουμε σε ένα κρατικοδίαιτο αθλητισμό, η ομοσπονδία θα πρέπει μέσα από χορηγούς να επιδιώξει να ελαφρύνει τις ομάδες από τα έξοδα διεξαγωγής των πρωταθλημάτων. Επίσης η προβολή του αθλήματος διαδικτυακά ή και τηλεοπτικά είναι βέβαιο ότι θα δώσει ώθηση και ενδιαφέρον».

Διαβάστε περισσότερα...

Α2 Ανδρών, Play Off & Play Out, 2018-2019

Β’ ΦΑΣΗ - PLAY OFF

           

1η Αγωνιστική – Β’ φάση (Play off)

ΗΜ/ΝΙΑ

ΩΡΑ

ΓΗΠΕΔΟ

ΑΓΩΝΑΣ

15/05/19

17.00

ΙΒΑΝΩΦΕΙΟ

ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ – ΓΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ

15/05/19

17.00

ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

ΑΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ – ΑΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ

2η Αγωνιστική - Β’ φάση (Play off)

ΗΜ/ΝΙΑ

ΩΡΑ

ΓΗΠΕΔΟ

ΑΓΩΝΑΣ

18/05/19

17.00

ΔΑΚ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ

ΓΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚ. - ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ

(εάν χρειαστεί)

18/05/19

17.00

ΔΑΚ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ

ΑΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ – ΑΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

3η Αγωνιστική - Β’ φάση (Play off)

ΗΜ/ΝΙΑ

ΩΡΑ

ΓΗΠΕΔΟ

ΑΓΩΝΑΣ

22/05/19

17.00

ΙΒΑΝΩΦΕΙΟ

ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ – ΓΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚ.

(εάν χρειαστεί)

22/05/19

17.00

ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

ΑΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ – ΑΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ

(εάν χρειαστεί)


ΣΗΜΕΙΩΣΗ:  Η τέλεση των παραπάνω αγώνων εγκρίνεται από το ΔΣ της ΕΟΚ σύμφωνα με το άρθρο 22 παρ. 9 του Ν. 4049/23.02.12.

 

1η Αγωνιστική – Β’ φάση (Play out)

ΗΜ/ΝΙΑ

ΩΡΑ

ΓΗΠΕΔΟ

ΑΓΩΝΑΣ

15/05/19

17.00

ΠΕΡΙΒΟΛΑΣ

ΑΣ ΑΠΟΛΛΩΝ Π. – ΕΚ ΚΑΒΑΛΑΣ

15/05/19

17.00

ΗΛΙΔΑΣ

ΑΣΑ ΚΟΡΟΙΒΟΣ – ΓΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ

 

2η Αγωνιστική - Β’ φάση (Play out)

ΗΜ/ΝΙΑ

ΩΡΑ

ΓΗΠΕΔΟ

ΑΓΩΝΑΣ

18/05/19

17.00

ΔΑΚ ΑΛ. ΔΗΜΟΓΛΟΥ

ΕΚ ΚΑΒΑΛΑΣ – ΑΣ ΑΠΟΛΛΩΝ Π.

18/05/19

17.00

ΑΓ. ΘΩΜΑ ΑΜΑΡ.

ΓΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ – ΑΣΑ ΚΟΡΟΙΒΟΣ

 

3η Αγωνιστική - Β’ φάση (Play out)

ΗΜ/ΝΙΑ

ΩΡΑ

ΓΗΠΕΔΟ

ΑΓΩΝΑΣ

22/05/19

17.00

ΠΕΡΙΒΟΛΑΣ

ΑΣ ΑΠΟΛΛΩΝ Π. – ΕΚ ΚΑΒΑΛΑΣ

(εάν χρειαστεί)

22/05/19

17.00

ΗΛΙΔΑΣ

ΑΣΑ ΚΟΡΟΙΒΟΣ – ΓΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ (εάν χρειαστεί)


ΣΗΜΕΙΩΣΗ:  Η τέλεση των παραπάνω αγώνων εγκρίνεται από το ΔΣ της ΕΟΚ σύμφωνα με το άρθρο 22 παρ. 9 του Ν. 4049/23.02.12.

Διαβάστε περισσότερα...

Α2 Ανδρών: Αποτελέσματα 28ης αγων. (24/4)

Ο Ιωνικός Νίκαιας επικράτησε 86-73 του Ψυχικού εκτός έδρας και εξασφάλισε μαθηματικά την κατάκτηση του τίτλου και ταυτόχρονα την άνοδο στην Α1 Ανδρών. 

Δείτε τα αποτελέσματα των αγώνων της 28ης αγωνιστικής της Α2 Ανδρών: 

Ιπποκράτης Κω-Ερμής Αγιάς 78-69
Διαιτητές: Καλδίρης-Τσώνος-Γιακείμη (Βιντζηλαίος)
Δεκάλεπτα: 23-11, 42-32, 62-51, 78-69
Ιπποκράτης (Παπαδόπουλος): Λάανε 17 (3), Σκούφης 6 (2), Τρύπας, Ναούμης 2, Καλαμπάκας 7 (1), Ασημακόπουλος 2, Χατζηνικόλας 10, Χαρίσης 17, Μαστόρος 14, Λάμπρου, Ψαθάς 3. 
Ερμής Αγ. (Λίβανος): Μηλιώνης 9 (3), Τσιλούλης 12 (2), Σπυρόπουλος 7 (1), Τζόλος 2, Τριανταφύλλου 11 (3), Ζιβάνοβιτς 14 (3), Λάππας 9 (1), Τσούμας, Λόλας 5. 

Μαρούσι-Ευρώπη Πευκοχωρίου 71-72
Διαιτητές: Διαμαντής-Κατραχούρας-Κοντίλης (Δούκας)
Δεκάλεπτα: 22-18, 45-36, 61-49, 71-72
Μαρούσι (Κεραμιδάς): Κουκουλάς, Στασινός 10 (3), Πετρόπουλος, Ξυδάς, Χατζηδάκης 4, Γκουαλτιέρι, Κανέλλης 6 (2), Λυκογιάννης 22 (2), Σουρλής 6 (2), Παπαγεωργόπουλος 13 (1), Μιχαλούτσος 10 (2). 
Ευρώπη Π. (Νικολαΐδης): Αμπατζίδης, Τσούκας 5 (1), Τζουβάρας 1, Ακεψιμαΐδης 3 (1), Ελευθεριάδης 10 (1), Βελισσαρίου 2, Καμπουρίδης 33 (1), Γκατζιάς 18 (2), Θεοδωρίδης. 

Απόλλων Πάτρας-Καστοριά 51-47
Διαιτητές: Ανδρικόπουλος-Μπίκας-Θεοδωρόπουλος (Πίγκας)
Δεκάλεπτα: 10-13, 19-25, 37-34, 51-47
Απόλλων Π. (Δελέγκος): Στεφανίδης 13 (1), Βλάχος, Μπέμπης 4, Κασπίρης, Μολφέτας 14 (2), Ζούμπος 2, Μπαζίνας, Εζόμο 2, Δημακόπουλος 6, Καζαρνόφσκι 10. 
Καστοριά (Καραγιάννης): Αμπαράς 4, Πετρόπουλος 12 (2), Μελισσαράτος 3, Χονδρογιάννης 2, Απιδόπουλος, Χρυσόπουλος 1, Ράπτης 10, Τερσενίδης, Βαβάτσικος, Καραμανώλης, Τζακόπουλος 6 (2), Σταμένκοβιτς 9. 

Καρδίτσα-Χαρίλαος Τρικούπης 85-69
Διαιτητές: Παφίλης-Τζιοπάνος Ν.-Τζίμα (Μανάσης)
Δεκάλεπτα: 26-23, 53-39, 71-51, 85-69
Καρδίτσα (Τζήμας): Μόκφορντ 8 (2), Γράβας 15 (2), Παπαχρήστος, Μαυρογιάννης 9 (1), Κακλαμάνος 3 (1), Καρράς 4, Παπαδόπουλος 2, Ερμείδης 19 (3), Καλλές 3, Σαριμπαλίδης 3 (1), Μαγκουνής 19 (3). 
Χαρίλαος Τρικούπης (Καλαμπάκος): Τζόρτζεβιτς 19, Παπαδιονυσίου 11 (1), Ντόβας 9 (1), Αδαμόπουλος 3, Ξηρός, Σταυρόπουλος, Χατζηκυριακίδης 2, Δεμερτζής 7 (1), Αντωνάκης 7 (1), Γκάτζιος, Πολίτης 11 (2). 

Ψυχικό-Ιωνικός Νίκαιας 73-86
Διαιτητές: Ζακεστίδης-Μηλαπίδης-Σκαλτσής (Σταύρου)
Δεκάλεπτα: 22-11, 36-35, 53-61, 73-86
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Αχής 3 (1), Κοντούδης 10 (2), Παπανικολάου 3, Παπαδημητρίου 6, Παπαντωνάκος 5 (1), Μάντζαρης 10 (2), Θεοδώρου 8, Ντιάλο 2, Μπασδέκης 6 (2), Παασόγια 20 (1). 
Ιωνικός Ν. (Βετούλας): Βασιλόπουλος  7 (1), Δημητριάδης 7 (1), Καράμπουλας 15 (3), Λιακόπουλος 12, Μιλεντίγεβιτς, Κομποδιέτας, Σάφτενααρ 13, Κατούφας 2, Παπαδόπουλος 6 (2), Μαυροκεφαλίδης 15 (1), Σαχπατζίδης 2, Κανονίδης 7. 

Εθνικός-Καβάλα 76-94
Διαιτητές: Ζαχαρής-Νάστος-Δόλγυρας (Μουζάκης Στ.)
Δεκάλεπτα: 13-25, 38-45, 58-70, 76-94
Εθνικός (Μανδραγός): Γιατρούδης, Κωτσόπουλος 13, Ασημακόπουλος, Λεκάκης 2, Μίχαλος 22 (4), Κυρίτσης 2, Μαραγκίδης Ν. 21 (4), Κοκκορόγιαννης 16. 
Καβάλα (Καραπιπερίδης): Ερεβμπενάζιε 15, Χουχούμης 7 (1), Παπαζούδης 2, Καμάρας 16, Ναούμης 9 (3), Προδρόμου 4, Κουμλέλης 2, Φλιάτης 2, Σκλήβας 12, Παπάς, Σταματογιάννης 8, Μπουτερλεβίτσιους 17 (5). 

Αμύντας-Κόροιβος Αμαλιάδας 55-63
Διαιτητές: Παντελίδης-Κοτσιμπός-Πιτσίλκας (Ντίνος)
Δεκάλεπτα: 15-8, 30-26, 41-52, 55-63
Αμύντας (Ζαβός): Καμπούρης 3, Τοπάλι 5, Διαμαντόπουλος 13 (2), Βαρδιάνος 8 (2), Κερασοβίτης 6, Κουκουνιάς 6 (1), Μπάρμπας 3 (1), Κωνσταντακόπουλος 7 (1), Κάπρης 4, Μέλιος.
Κόροιβος Αμ. (Σαμόλης): Χείλαρης 6, Καπώνης 3 (1), Λαμπρόπουλος 7 (1), Μαραγκάκης, Γκιουζέλης 6, Τσιάκος 6, Λεϊμάνις 21 (2), Γραβάνης 5 (1), Θεοδωράκος 9 (3). 

Διαγόρας Δρυοπιδέων-Ηρακλής 73-71
Διαιτητές: Παναγιώτου-Βαρδάλος-Tσιμπούρης (Ελευθεριάδης)
Δεκάλεπτα: 24-20, 40-38, 53-53, 73-71
Διαγόρας Δρ. (Σκαραφίγκας): Κουκάς 9 (1), Νίκου 3, Νοέας 16 (2), Μάρτζος 3 (1), Κόκκαλης 15 (2), Τσιώκος 2, Μοτσενίγος 10 (1), Καρασταμάτης 1, Παπαδολιάς 5 (1), Περσίδης 7 (1), Μαχαίρας 2. 
Ηρακλής (Μέξας): Αθανασούλας 6, Σοκ, Ρουτκάουσκας 3, Πολυτάρχου 22, Λιάπης, Κακαρούδης 18 (2), Μπένας 7, Καλαϊτζίδης 12 (1), Γιαννακίδης 3. 

Βαθμολογία 
1. Ιωνικός Ν. 53 (25-3)
2. Ηρακλής 50 (22-6)
3. Ερμής Αγ. 45 (17-11)
4. Καρδίτσα 44 (16-12)
5. Χ. Τρικούπης 44 (16-12)
6. Διαγόρας Δρ. 44 (16-12)
7. Καστοριά 43 (15-13)
8. Ιπποκράτης Κω 43 (15-13)
9. Αμύντας 42 (14-14)
10. Ψυχικό 41 (13-15) 
11. Απόλλων Π. 40 (12-16)
12. Κόροιβος Αμ. 40 (12-16)
13. Ευρώπη Π. 38 (10-18)
14. Μαρούσι 38 (10-18)
15.  Καβάλα 38 (10-18)
16. Εθνικός 29 (1-27)
 

Επόμενη αγωνιστική (29η, 4/5)
Ευρώπη Πευκοχωρίου-Απόλλων Πάτρας 
Ερμής Αγιάς-Καστοριά 
Χαρίλαος Τρικούπης-Μαρούσι 
Ιωνικός Νίκαιας-Καρδίτσα 
Καβάλα-Ψυχικό 
Κόροιβος Αμαλιάδας-Εθνικός 
Ηρακλής-Αμύντας 
Ιπποκράτης Κω-Διαγόρας Δρυοπιδέων
 

Διαβάστε περισσότερα...

Α2 Ανδρών: Αποτελέσματα 20ης αγων. (2/3)

Δείτε τα αποτελέσματα της 20ης αγωνιστικής στην Α2 Ανδρών: 

Κόροιβος Αμαλιάδας-Ευρώπη 87 Πευκοχωρίου 70-68
Διαιτητές: Τσώνος-Θεοδωρόπουλος Ρ.-Μηλαπίδης (Θεοδωρόπουλος)
Δεκάλεπτα: 13-14, 32-35, 48-49, 70-68
Κόροιβος Αμ. (Κουταλιανός): Χείλαρης 15, Καπώνης 17, Λαμπρόπουλος 12 (2), Μαραγκάκης 2, Γκιουζέλης 11 (2), Λεϊμάνις, Γραβάνης 7, Θεοδωράκος 2, Τσιάκος 4. 
Ευρώπη Π. (Μελετιάδης): Τζουβάρας, Ακεψιμαΐδης 8 (2), Ελευθεριάδης 6, Βελισσαρίου 8, Κιτσούλης 4, Καμπουρίδης 13 (1), Γκατζιάς 8 (1), Μανούσος 21. 

Ηρακλής-Καστοριά 72-56
Διαιτητές: Σταματόπουλος-Ευφραιμίδης-Μπακάλης (Σιμητόπουλος)
Δεκάλεπτα: 17-10, 34-24, 54-46, 72-56
Ηρακλής (Μέξας): Αγγελακόπουλος 4, Αθανασούλας 10 (1), Σοκ 4, Ρουτκάουσκας 11, Πολυτάρχου 24 (3), Λιάπης 7 (1), Κακαρούδης 11 (1), Αποστολίδης, Μπένας 1, Καλαϊτζίδης, Γιαννακίδης, Τζουγκαράκης. 
Καστοριά (Καραγιάννης): Αμπαράς 2, Πετρόπουλος 1, Μελισσαράτος 9 (1), Χονδρογιάννης 9 (1), Βλάχος, Απιδόπουλος 10, Χρυσόπουλος 5, Ράπτης 15, Τερσενίδης, Βαβάτσικος 2, Καραμανώλης, Τζακόπουλος 3. 

Ιπποκράτης Κω-Απόλλων Πάτρας 84-71
Διαιτητές: Καλδίρης-Ραχιώτης-Λύρας (Βιντζηλαίος)
Δεκάλεπτα: 17-21, 41-38, 66-51, 84-71
Ιπποκράτης (Παπαδόπουλος): Λάανε 18 (4), Σκούφης, Τρύπας 2, Ναούμης 6, Καλαμπάκας 3 (1), Ασημακόπουλος 17 (1), Χατζηνικόλας 10, Χαρίσης 19 (2), Ψαθάς 2, Μαστόρος 7 (1), Δρόσος. 
Απόλλων Π. (Κοτσίρης): Στεφανίδης 25 (4), Βλάχος 9 (1), Τζαϊδάς, Μπέμπης 10 (3), Κασπίρης 6 (2), Μπαζίνας, Εζόμο, Δημακόπουλος 15, Καζαρνόφσκι 6. 

Διαγόρας Δρυοπιδέων-Μαρούσι 84-68
Διαιτητές: Ψαριανός-Κωνσταντινόπουλος-Τσάτσης (Δούκας)
Δεκάλεπτα: 26-12, 46-35, 64-50, 84-68
Διαγόρας Δρ. (Σκαραφίγκας): Κουκάς 16 (5), Νίκου 2, Νοέας 14 (2), Μάρτζος 2, Καραλής, Κόκκαλης 18 (4), Τσιώκος 4, Μοτσενίγος 14 (3), Παπαδολιάς, Περσίδης 10, Μαχαίρας 4. 
Μαρούσι (Κεραμιδάς): Κουκουλάς 10, Στασινός 20 (4), Πετρόπουλος, Ξυδάς, Χατζηδάκης 4, Κανέλλης 3, Λυκογιάννης 21 (2), Σουρλής, Παπαγεωργόπουλος, Μιχαλούτσος 10 (1). 

Αμύντας-Καρδίτσα 62-71
Διαιτητές: Παντελίδης-Βαρδάλος-Ρίζος (Ελευθεριάδης)
Δεκάλεπτα: 13-16, 35-39, 48-53, 62-71
Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 11, Τοπάλι 19 (2), Διαμαντόπουλος 5 (1), Καλδής 2, Βαρδιάνος 4, Κερασοβίτης, Κουκουνιάς 11 (2), Γκαβανόπουλος 5 (1), Λιούνης 2, Κωνσταντακόπουλος, Κάπρης 3 (1).
Καρδίτσα (Τζήμας): Μόκφορντ 3 (1), Γράβας 10, Παπαχρήστος 3, Μαυρογιάννης 4, Κακλαμάνος 15 (3), Καρράς 4, Παπαδόπουλος 8, Ερμείδης 1, Καλλές 8, Σαριμπαλίδης 1, Μαγκουνής 14 (2). 

Εθνικός-Ψυχικό 63-83
Διαιτητές: Παπαθανασίου-Μαγκουνής-Σκαλτσής (Τεφτίκης)
Δεκάλεπτα: 20-17, 36-36, 53-57, 63-83
Εθνικός (Μανδραγός): Γιατρούδης, Κωτσόπουλος 9 (1), Βουρλιωτάκης-Περδικάρης 9, Ασημακόπουλος 4, Λεκάκης, Μίχαλος 24 (2), Μαραγκίδης Ν. 5, Κυρίτσης, Κοκκορόγιανης 12, Χουγκάζ. 
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Κοντούδης 2, Παπανικολάου 15 (2), Παπαδημητρίου 7, Παπαντωνάκος 15, Μάντζαρης 16, Αρσενόπουλος 9 (1), Θεοδώρου 4, Ντιάλο 2, Μπασδέκης 2, Παασόγια 11. 

Ιωνικός Νίκαιας-Ερμής Αγιάς Λάρισας 113-83
Διαιτητές: Αναστόπουλος Α.-Κατραχούρας-Νάστος (Παλάτος)
Δεκάλεπτα: 27-28, 55-47, 79-62, 113-83
Ιωνικός Ν. (Βετούλας): Βασιλόπουλος 12 (1), Δημητριάδης, Καράμπουλας 20 (1), Πετροδημόπουλος 4, Λιακόπουλος 15, Μιλεντίγεβιτς 3 (1), Κομποδιέτας 12 (3), Σάφτενααρ 7, Παπαδόπουλος, Μαυροκεφαλίδης 26 (1), Σαχπατζίδης 4, Κανονίδης 10. 
Ερμής Αγ. (Λίβανος): Μηλιώνης 4 (1), Τσιλούλης 19 (4), Σπυρόπουλος 9 (1), Τζόλος 14 (1), Νταλός 6, Τριανταφύλλου 9 (1), Ζιβάνοβιτς 12 (1), Λάππας, Βρέττας, Τσούμας, Λόλας 10. 

Καβάλα-Χαρίλαος Τρικούπης 69-60
Διαιτητές: Τζαφλέρης-Λόρτος-Τζίμα (Μπρίγκος)
Δεκάλεπτα: 16-18, 34-34, 52-46, 69-60
Καβάλα (Καραπιπερίδης): Ερεβμπενάζιε, Χουχούμης 16 (2), Παπαζούδης, Καμάρας 5 (1), Ναούμης 5 (1), Προδρόμου 9, Κουμλέλης 9 (1), Φλιάτης 14 (2), Σκλήβας 4, Παπάς 7 (1), Σταματογιάννης. 
Χαρίλαος Τρικούπης (Καλαμπάκος): Τζόρτζεβιτς 24, Παπαδιονυσίου 14 (1), Ντόβας 2, Αδαμόπουλος 2, Σταυρόπουλος 2, Χατζηκυριακίδης 2, Δεμερτζής 10 (1), Αντωνάκης 4, Γκάτζιος. 

Βαθμολογία 
1. Ιωνικός Ν. 38 (18-2)
2. Ηρακλής 37 (17-3)
3. Ερμής Αγ. 34 (14-6)
4. Διαγόρας Δρ. 32 (12-8)
5. Ιπποκράτης Κω 31 (12-7)
6. Καστοριά 30 (10-10)
7. Καρδίτσα 30 (10-10)
8. Χ. Τρικούπης 30 (10-10)
9. Αμύντας 29 (10-9)
10. Ευρώπη Π. 28 (8-12)
11. Κόροιβος Αμ. 28 (8-12)
12. Ψυχικό 28 (9-10)
13. Απόλλων Π. 27 (7-13) 
14. Καβάλα 26 (6-14)
15. Μαρούσι 25 (6-13)
16. Εθνικός 21 (1-19)

*Μαρούσι, Ιπποκράτης Κω, Ψυχικό και Αμύντας έχουν από ένα ματς λιγότερο. 
 

Επόμενη αγωνιστική (21η, 9/3)
Ευρώπη 87 Πευκοχωρίου-Ηρακλής
Καστοριά-Ιπποκράτης Κω
Απόλλων Πάτρας-Διαγόρας Δρυοπιδέων 
Αμύντας-Μαρούσι 
Καρδίτσα-Εθνικός 
Ερμής Αγιάς Λάρισας-Ψυχικό 
Χαρίλαος Τρικούπης-Κόροιβος Αμαλιάδας 
Ιωνικός Νίκαιας-Καβάλα 

Διαβάστε περισσότερα...

Ανακοινώσεις Επιτροπής Πρωταθλημάτων

-Ο εξ’ αναβολής αγώνας ΑΟ ΙΚΑΡΟΣ Ν. ΣΜΥΡΝΗΣ- ΔΕΙΛΙΝΟ ΑΟ, για την 17η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής κατηγορίας Ανδρών (2ος όμιλος) της 24/02/2019 και ώρας 17.00, θα διεξαχθεί στις 20/03/2019 και ώρα 18.00, στο βοηθητικό του ΣΕΦ.

-Λόγω κωλύματος του γηπέδου, ο αγώνας ΓΣ ΜΑΚΑΜΠΗ-ΜΕΝΤ, για την 18η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής κατηγορίας Ανδρών (4ος Όμιλος) της 03/03/2019 αντί στο ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΟ και  ώρας 18.00, θα διεξαχθεί στο κλειστό γυμναστήριο ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ και ώρα 21.00.

-Ο αγώνας ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ- ΑΕΟ ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ, για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής κατηγορίας Ανδρών (1ος Όμιλος) αντί 03/03/2019 και ώρας 17.00, θα διεξαχθεί 05/03/2019 και ώρα 18.00, στο Κλειστό Γυμναστήριο ΣΤΡΕΦΗ.

-Μετά από συμφωνία των δύο σωματείων, ο εξ αναβολής αγώνας ΝΕΟ ΛΗΞΟΥΡΙΟΥ – ΑΕ Ν. ΚΗΦΙΣΙΑΣ για την 17η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής κατηγορίας Ανδρών (1ος Όμιλος), θα διεξαχθεί στις 06/03/2019 και ώρα 13.00 στο Κλειστό γυμναστήριο ΛΗΞΟΥΡΙΟΥ.

- Μετά από συμφωνία των δύο σωματείων, ο εξ αναβολής αγώνας ΟΦΗ – ΑΕ ΕΞΩ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑΣ για την 17η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής κατηγορίας Ανδρών (2ος Όμιλος), θα διεξαχθεί στις 06/03/2019 και ώρα 17.00 στο Κλειστό γυμναστήριο ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ «2 ΑΟΡΑΚΙΑ».

- Για συγκοινωνιακούς λόγους και μετά από συμφωνία των δύο Σωματείων, ο αγώνας ΑΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ-ΑΣΚ ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ για την 21η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής κατηγορίας Ανδρών της 09/03/2019 αντί ώρας 17.00, θα διεξαχθεί στις 16.00, στο ΔΑΚ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ.

-Ο εξ’ αναβολής αγώνας ΑΟ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΟΑ ΧΑΝΙΩΝ, για την 15η αγωνιστική της Α2 Εθνικής κατηγορίας Γυναικών (1ος Όμιλος), θα διεξαχθεί στις 13/03/2019 και ώρα 17.00 στο Κλειστό Γυμναστήριο «Π. ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΣ».
 

Διαβάστε περισσότερα...

Α2 Ανδρών: Αποτελέσματα 18ης αγων. (16/2)

H 18η αγωνιστική της Α2 Ανδρών άρχισε με δύο αναμετρήσεις: 

Ηρακλής-Μαρούσι 85-62
Διαιτητές: Μπήτης-Ταρενίδης Στ.-Ταρενίδης Κ. (Γκούμας)
Δεκάλεπτα: 18-16, 38-33, 63-44, 85-62
Ηρακλής (Μέξας): Αγγελακόπουλος 7, Αθανασούλας 10, Σοκ 3 (1), Ρουτκάουσκας 15, Πολυτάρχου 6 (1), Λιάπης 12 (2), Φίλλιος, Κακαρούδης 15 (1), Αποστολίδης, Μπένας 2, Γιαννακίδης 9 (3), Τζουγκαράκης 6. 
Μαρούσι (Κεραμιδάς): Κουκουλάς, Στασινός 17 (2), Πετρόπουλος, Ξυδάς 11 (2), Χατζηδάκης 8, Γκουαλτιέρι 1, Κανέλλης 6 (2), Σπηλιόπουλος, Σουρλής 6 (2), Παπαγεωργόπουλος 4, Μιχαλούτσος 9, Μάργαρης. 

Ιπποκράτης Κω-Καρδίτσα 79-71
Διαιτητές: Θεονάς-Τσαχάκης-Ζακεστίδης (Ξάνθος)
Δεκάλεπτα: 21-15, 42-34, 57-57, 79-71
Ιπποκράτης (Παπαδόπουλος): Λάανε 5 (1), Σκούφης, Τρύπας, Ναούμης 8 (1), Καλαμπάκας 10 (2), Ασημακόπουλος 20 (2), Χατζηνικόλας 14 (2), Χαρίσης 8, Ψαθάς 3 (1), Μαστόρος 11 (2), Δρόσος. 
Καρδίτσα (Τζήμας): Μόκφορντ 4, Γράβας 11, Παπαχρήστος 8 (1), Μαυρογιάννης 4, Κακλαμάνος 19 (3), Καρράς 1, Παπαδόπουλος, Ερμείδης 1, Καλλές, Σαριμπαλίδης 6 (2), Μαγκουνής 17. 

Το υπόλοιπο πρόγραμμα: 

Ιωνικός Νίκαιας-Ευρώπη Πευκοχωρίου 

Καβάλα-Καστοριά

Κόροιβος Αμαλιάδας-Απόλλων Πάτρας 

Διαγόρας Δρυοπιδέων-Ψυχικό 

Αμύντας-Εθνικός 

Χαρίλαος Τρικούπης-Ερμής Αγιάς
 

Επόμενη αγωνιστική (19η)
Σάββατο 23/2
Ευρώπη Πευκοχωρίου-Καβάλα 
Καστοριά-Κόροιβος Αμαλιάδας
Απόλλων Πάτρας-Ηρακλής 
Καρδίτσα-Διαγόρας Δρυοπιδέων
Ερμής Αγιάς-Εθνικός 
Χαρίλαος Τρικούπης-Ιωνικός Νίκαιας
Τετάρτη 6/3 
Ψυχικό-Αμύντας 
Μαρούσι-Ιπποκράτης Κω
 

Διαβάστε περισσότερα...

Διαδικτυακές μεταδόσεις

Το ΔΣ της ΕΟΚ ενέκρινε τη χορήγηση άδειας για τη ζωντανή διαδικτυακή κάλυψη των αγώνων: 

-ΑΣΚ Ιπποκράτης Κω-Εθνικός ΟΦΠΦ στις 02/02/2019 για το πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών από την ιστοσελίδα Giafkasports.gr 

-ΑΟ Ελευθερία Μοσχάτου-ΑΕΟ Πρωτέας Βούλας στις 03/02/2019 για το πρωτάθλημα της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών από την ιστοσελίδα moshatotaurossporty.blogspot.com

-ΠΟΚ Έσπερος-ΑΟ Παγκρατίου στις 03/02/2019 για το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών από την ιστοσελίδα moshatotaurossporty.blogspot.com
-ΓΣ Ηρακλής-ΓΣ Εσπερίδες Καλλιθέας στις 03/02/2019 για το πρωτάθλημα της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών από την ιστοσελίδα GRSPOTAKIA (άδεια βιντεοσκόπησης, φωτογράφισης και προβολής στιγμιοτύπων)

-ΓΣ Ηρακλής-ΑΕ Ψυχικού στις 02/02/2019 για το πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής Ανδρών από την ιστοσελίδα iraklis-bc.gr

-Αθηναϊκός ΑΣ-ΑΣ Νίκη Λευκάδας στις 03/02/2019 για το πρωτάθλημα της Α1 Εθνικής Γυναικών από την ιστοσελίδα sportsonair.gr.

Διαβάστε περισσότερα...

Διαιτητές-Κομισάριοι Α2 Ανδρών (12η αγωνιστική, 5/1)

Οι διαιτητές και οι κομισάριοι της 12ης αγωνιστικής της Α2 Ανδρών, είναι:
Σάββατο 5 Ιανουαρίου
Καρδίτσας 17.00 Καρδίτσα-Ευρώπη 87 Πευκοχωρίου Παφίλης-Ταρενίδης Κ.-Τζίμας (Χλωρός)
Αγ. Θωμά 17.00 Μαρούσι-Καστοριά Διαμαντής-Δαρλαμήτσος-Καρακάσης (Ντάβαρης)
Περιβόλας 17.00 Απόλλων Π.-Ερμής Αγιάς Λάρισας Καλδίρης-Κάρδαρης-Τσολάκος (Κωστής)
Ψυχικού 17.00 Ψυχικό-Χαρίλαος Τρικούπης Αναστόπουλος Αντ.-Πιτσίλκας-Κοντίλης (Ελευθεριάδης)
Π.Σαλπέας 17.00 Εθνικός-Ιωνικός Ν. Καραβίτης-Μηλαπίδης-Πολυχρόνης (Σταύρου)
Υμηττού 17.00 Αμύντας-Καβάλα Μαλαμάς-Κυριακόπουλος-Κωνσταντινίδου (Δούκας)
Στ. Βενέτης 17.00 Διαγόρας Δρ.-Κόροιβος Συμεωνίδης-Χαλαμπαλάκης-Νάστος (Γολεγού)
Κω 17.00 Ιπποκράτης-Ηρακλής Ανδρικόπουλος-Θεονάς-Θεοδωρόπουλος Ρ. (Βιτζηλαίος)
 

Διαβάστε περισσότερα...

Ανακοινώσεις Επιτροπής Πρωταθλημάτων

-Λόγω προβλήματος του γηπέδου και μετά από συμφωνία των δύο Σωματείων:
Α) ο αγώνας ΑΟ ΑΜΥΝΤΑΣ – ΓΣ ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜ., για την 8η Αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α2’ Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών του 1ου Γύρου της 16/12/2018 αντί του Κλειστού γυμναστηρίου ΥΜΗΤΤΟΥ, θα διεξαχθεί στο Νέο κλειστό γυμναστήριο ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ και ώρα 17.00, με γηπεδούχο τον ΓΣ ΚΡΟΝΟ ΑΓ. ΔΗΜ. και φιλοξενούμενο τον ΑΟ ΑΜΥΝΤΑ.
Β) ο αγώνας ΓΣ ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜ. - ΑΟ ΑΜΥΝΤΑΣ για την 8η Αγωνιστική τους Πρωταθλήματος της Α2’ Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών του 2ου Γύρου, της 31/03/2019 και ώρα 18.00, αντί του Νέου κλειστού γυμναστηρίου ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ, θα διεξαχθεί στο Κλειστό γυμναστήριο ΥΜΗΤΤΟΥ, με γηπεδούχο τον ΑΟ ΑΜΥΝΤΑ και φιλοξενούμενο τον ΓΣ ΚΡΟΝΟ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ.

-Μετά από συμφωνία των δύο Σωματείων, ο αγώνας ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ- ΟΛΥΜΠΙΑ ΓΣ ΛΑΡΙΣΑΣ, για την 8η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α2’ Εθνικής κατηγορίας Γυναικών (2ος Όμιλος) της 16/12/2018 αντί ώρας 12.00, θα διεξαχθεί στις 14.00, στο ΕΑΝΚ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ.

Διαβάστε περισσότερα...

Ανακοινώσεις Επιτροπής Πρωταθλημάτων

-Λόγω διεξαγωγής αγώνα χειροσφαίρισης, ο αγώνας ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ για την 6η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής κατηγορίας Ανδρών (1ος Όμιλος), της 25/11/2018 αντί ώρας 17.00, θα διεξαχθεί ώρα 17.30 στο ΔΑΚ ΝΙΚΑΙΑΣ «Ο ΠΛΑΤΩΝ».

-Λόγω συμμετοχής αθλητή της ΑΕ ΨΥΧΙΚΟΥ με την Εθνική ομάδα της Εσθονίας (άρθρο 50, παρ. 1γ κανονισμών ΕΟΚ), ο αγώνας ΑΕ ΨΥΧΙΚΟΥ- ΓΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ για την 8η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής κατηγορίας Ανδρών αντί της 01/12/2018, θα διεξαχθεί στις 12/12/2018 και ώρα 17.00, στο Κλειστό Γυμναστήριο ΨΥΧΙΚΟΥ.

-Λόγω κωλύματος του γηπέδου και μετά από συμφωνία των δύο Σωματείων, ο αγώνας ΓΣ ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ- ΑΠΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ για την 8η αγωνιστική της Β’ Εθνικής κατηγορίας Ανδρών (2ος Όμιλος) της 02/12/2018 αντί ώρας 17.00, θα διεξαχθεί στις 19.00, στο Κλειστό Γυμναστήριο Ν. Ιωνίας Βόλου.

-Λόγω ολοκλήρωσης των εργασιών ανακαίνισης του γηπέδου, οι εντός έδρας αγώνες του Σωματείου ΑΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ για το Πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής κατηγορίας Ανδρών, αντί του ΕΑΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ, θα διεξάγονται στο κλειστό γυμναστήριο του Μακεδονικού από 2/12/2018 έως το τέλος της αγωνιστικής περιόδου 2018 - 2019. Επίσης ο αγώνας ΑΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ – ΓΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ αντί 15/12 και ώρας 18.00 που είχε ορισθεί λόγω κωλύματος του ΕΑΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ, θα διεξαχθεί στις 16/12 και ώρα 17.00 στο κλειστό γυμναστήριο ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΥ.

- Ο αναβληθείς αγώνας λόγω κακοκαιρίας ΝΕΟ ΛΗΞΟΥΡΙΟ – ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ, για την 5η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής κατηγορίας Ανδρών (1ος Όμιλος), θα διεξαχθεί στις 20/12/2018 και ώρα 14.00 στο Κλειστό γυμναστήριο ΛΗΞΟΥΡΙΟΥ.

-Λόγω κωλύματος του γηπέδου και μετά από συμφωνία των δυο Σωματείων, ο αγώνας ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ - ΓΣ ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ, για την 11η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α1’ Εθνικής κατηγορίας Γυναικών αντί της 27/01/2019 και ώρας 16.00, θα διεξαχθεί στις 26/01/2019 και ώρα 15.00 , στο ΔΑΚ ΓΛΥΦΑΔΑΣ.
 

Διαβάστε περισσότερα...

Άδειες για μεταδόσεις αγώνων και λήψη στιγμιοτύπων

-Το ΔΣ της ΕΟΚ ενέκρινε τη χορήγηση άδειας στον τηλεοπτικό σταθμό ΘΕΣΣΑΛΙΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ για τη λήψη τηλεοπτικών στιγμιοτύπων των αγώνων της 24/11/2018 πρωταθλήματος Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών ΓΣ Ερμής Αγίας Λάρισας-ΕΚ Καβάλας και ΑΣ Καρδίτσας-ΑΕ Ψυχικού. 

-Το ΔΣ της ΕΟΚ ενέκρινε τη χορήγηση άδειας για ζωντανή διαδικτυακή κάλυψη (sportsonair.gr) του αγώνα ΑΕΟ Πρωτέας Βούλας-Οίαξ Ναυπλίου της 25/11/2018 για το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών. 
 

Διαβάστε περισσότερα...

Α2 Ανδρών: Αποτελέσματα 5ης αγων. (10/11)

Δείτε τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής στην Α2 Ανδρών: 

Ευρώπη Πευκοχωρίου-Κόροιβος Αμαλιάδας 77-70
Διαιτητές: Ξενικάκης-Καλογερόπουλος Λ.-Ντούρας (Γκούμας)
Δεκάλεπτα: 10-22, 30-37, 46-59, 77-70
Ευρώπη Π. (Μελετιάδης): Τζουβάρας, Ακεψιμαΐδης 4, Ελευθεριάδης 14, Βελισσαρίου 8 (1), Κιτσούλης 19 (1), Καμπουρίδης 13 (1), Γκατζιάς 15 (2), Θεοδωρίδης, Μανούσος 4. 
Κόροιβος Αμ. (Σορώτος): Χείλαρης 21 (3), Καπώνης 2, Κελαϊδής 3 (1), Λαμπρόπουλος 6, Μαραγκάκης, Γκιουζέλης 6 (1), Λεϊμάνις 20, Γραβάνης 2, Θεοδωράκος 10 (2). 

Καστοριά-Ηρακλής 81-87
Διαιτητές: Παγώνης-Ευφραιμίδης-Ζαχαρής (Κηπουρίδης)
Δεκάλεπτα: 25-23, 41-39, 52-62, 78-87
Καστοριά (Καραγιάννης): Αμπαράς 21 (6), Πετρόπουλος 9, Μελισσαράτος 13 (1), Χονδρογιάννης 2, Απιδόπουλος, Χρυσόπουλος 12, Ράπτης 9 (1), Βαβάτσικος 5, Καραμανώλης, Τζακόπουλος 3 (1), Φουρμαναβίτσιους 7 (1). 
Ηρακλής (Μέξας): Αγγελακόπουλος, Αθανασούλας 17 (2), Σοκ 17 (3), Ρουτκάουσκας 25, Πολυτάρχου 4, Φίλλιος, Κακαρούδης 18 (1), Αποστολίδης, Καλαϊτζίδης 6, Τζουγκαράκης. 

Απόλλων Πάτρας-Ιπποκράτης Κω 74-72 
Διαιτητές: Μπίκας-Ζακεστίδης-Μηλαπίδης (Κωστής)
Δεκάλεπτα: 14-12, 27-24, 57-40, 74-72
Απόλλων Π. (Βουρνάς): Στεφανίδης 13 (3), Βλάχος, Μπέμπης 12 (3), Κασπίρης, Μολφέτας 6, Ζούμπος 10 (2), Εζόμο 6, Δημακόπουλος 13 (3), Καζαρνόφσκι 14 (1). 
Ιπποκράτης (Συμεωνίδης): Λάανε 19 (3), Σκούφης 5 (1), Τρύπας, Ναούμης 7 (1), Καλαμπάκας 4, Ασημακόπουλος 15 (1), Χατζηνικόλας 11 (2), Χαρίσης 4 (1), Ψαθάς 4, Μαστόρος 3. 

Μαρούσι-Διαγόρας Δρυοπιδέων 80-87
Διαιτητές: Κωνσταντινόπουλος-Τσαχάκης-Τσολάκος (Δούκας)
Δεκάλεπτα: 15-24, 36-55, 52-66, 80-87
Μαρούσι (Κεραμιδάς): Κνέζεβιτς 2, Στασινός 18 (2), Ξυδάς 14 (3), Χατζηδάκης 2, Γκουαλτιέρι, Κανέλλης 9 (3), Λυκογιάννης, Σουρλής 1, Παπαγεωργόπουλος 20 (4), Μιχαλούτσος 14 (2). 
Διαγόρας Δρ. (Σαμόλης): Κουκάς 10 (3), Νίκου 8 (2), Νοέας 11 (1), Μάρτζος 4 (1), Κόκκαλης 20 (4), Τσιώκος 12, Μοτσενίγος 5 (1), Καρασταμάτης 2, Παπαδολιάς 2, Περσίδης, Μαχαίρας 13. 

Καρδίτσα-Αμύντας 74-75
Διαιτητές: Παντελίδης-Τζίμα-Θεοδώρου (Τέγα)
Δεκάλεπτα: 16-19, 36-44, 55-59, 74-75
Καρδίτσα (Τζήμας): Μόκφορντ 6 (2), Γράβας 5, Παπαχρήστος 4, Μαυρογιάννης 6, Παππάς 3 (1), Κακλαμάνος 13 (2), Καρράς 2, Παπαδόπουλος 10, Καλλές 4, Σαριμπαλίδης 3 (1), Μαγκουνής 18 (1). 
Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 8, Καμπούρης 6, Τοπάλι 13 (1), Διαμαντόπουλος 8 (2), Καλδής 2, Βαρδιάνος 16 (3), Κερασοβίτης 6, Κουκουνιάς 11 (1), Μπάρμπας 3 (1), Γκαβανόπουλος 2, Μέλιος.

Ψυχικό-Εθνικός 113-74 
Διαιτητές: Σκούτας-Κάρδαρης-Ορφανός Ιορδ. (Σταύρου)
Δεκάλεπτα: 28-15, 53-36, 81-52, 113-74
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Ιορδάνου 10 (1), Κοντούδης 6, Παπανικολάου 6 (1), Παπαδημητρίου 4, Παπαντωνάκος 6 (2), Μάντζαρης 13 (2), Αρσενόπουλος 17 (5), Θεοδώρου 11 (2), Ντιάλο 5, Μπασδέκης 9 (3), Καφαντάρης 4, Παασόγια 22 (4). 
Εθνικός (Παλαιοχωρίτης): Γιατρούδης 1, Βουρλιωτάκης 4, Ασημακόπουλος 4, Κωτσόπουλος 6, Σκιαθίτης 9 (3), Ίβκοβιτς 4 (1), Τζίμης 10, Μαραγκίδης 9 (2), Κυρίτσης, Μπινιάκου 4 (1), Κοκκορόγιανης 12, Χουγκάζ 11. 

Ερμής Αγιάς Λάρισας-Ιωνικός Νίκαιας 69-60
Διαιτητές: Παφίλης-Ταρενίδης Στ.-Λόρτος (Βαρνάς)
Δεκάλεπτα: 19-19, 32-24, 46-50, 69-60 
Ερμής Αγ. (Παππάς): Τσιλούλης 8 (2), Σπυρόπουλος 8, Τζόλος 9 (1), Κόμματος 10 (2), Νταλός, Τριανταφύλλου 14 (1), Κούκσικς 10 (2), Λάππας 2, Βρέττας, Λόλας 8. 
Ιωνικός Ν. (Γούναρης): Βασιλόπουλος 7 (1), Δημητριάδης, Καράμπουλας 16 (1), Μπατής 3 (1), Κομποδιέτας, Σάφτενααρ 19, Κατούφας 3, Παπαδόπουλος, Σαχπατζίδης 2, Κανονίδης 10 (1), Τσαγκαράκης. 

Χαρίλαος Τρικούπης-Καβάλα 91-81
Διαιτητές: Βαρδάλος-Αναστόπουλος-Δαρλαμήτσος (Πατσαντζόπουλος)
Δεκάλεπτα: 27-22, 50-43, 69-64, 91-81
Χαρίλαος Τρικούπης (Δημητριάδης): Τζόρτζεβιτς 18, Παπαδιονυσίου 15 (1), Ντόβας 8 (2), Αδαμόπουλος 4, Σταυρόπουλος 6, Χατζηκυριακίδης 6 (2), Ξηρός, Δεμερτζής, Αντωνάκης 11 (1), Πολίτης 23 (5).
Καβάλα (Καραπιπέρης): Ερεβμπενάζιε 15 (1), Χουχούμης, Καμάρας 19 (3), Ναούμης 14 (2), Προδρόμου 4, Κουμλέλης 6, Πιεβάλιτσα 6 (2), Φλιάτης 5 (1), Σκλήβας 12, Παπάς. 

Βαθμολογία 
Ιωνικός Ν. 4-1 (+62)
Ηρακλής 4-1 (+46) 
Ερμής Αγ. 4-1 (+41) 
Διαγόρας Δρ. 3-2 (+33)
Αμύντας 3-2 (+19)
Κόροιβος Αμ. 3-2 (+17)
Καρδίτσα 3-2 (+8)
Ιπποκράτης Κω 3-2 (+4)
Ευρώπη Π. 3-2 (-27)
Ψυχικό 2-3 (+11)
Καστοριά 2-3 (+2)
Μαρούσι 2-3 (-5)
Χ. Τρικούπης 2-3 (-35)
Καβάλα 1-4 (-22)
Απόλλων Π. 1-4 (-48)
Εθνικός 0-5 (-106)
 

Επόμενη αγωνιστική (6η, 17/11)
Ηρακλής-Ευρώπη Πευκοχωρίου 
Ιπποκράτης Κω-Καστοριά 
Διαγόρας Δρυοπιδέων-Απόλλων Πάτρας 
Αμύντας-Μαρούσι 
Εθνικός-Καρδίτσα 
Ψυχικό-Ερμής Αγιάς 
Κόροιβος Αμαλιάδας-Χαρίλαος Τρικούπης 
Καβάλα-Ιωνικός Νικαίας (18/11)


 

Διαβάστε περισσότερα...

Α2 Ανδρών: Ιπποκράτης Κω-Μαρούσι 79-74

Στον αγώνα με τον οποίο ολοκληρώθηκε την Κυριακή 28/10 η 4η αγωνιστική της Α2 Ανδρών ο Ιπποκράτης Κω επικράτησε 79-74 του Αμαρουσίου. 

Ιπποκράτης Κω-Μαρούσι 79-74 
Διαιτητές: Παγώνης-Ξέρας-Κωνσταντινίδου (Βιντζηλαίος)
Δεκάλεπτα: 27-14, 43-32, 62-54, 79-74. 
Ιπποκράτης (Συμεωνίδης): Λάανε 8 (2), Σκούφης 2, Τρύπας, Ναούμης 7 (1), Καλαμπάκας 12 (1), Ασημακόπουλος 5, Χατζηνικόλας 25 (4), Χαρίσης 9, Ψαθάς 3, Μαστόρος 4, Δρόσος 4. 
Μαρούσι (Κεραμιδάς): Κνέζεβιτς, Στασινός 17 (4), Ξυδάς 7 (1), Χατζηδάκης 22, Γκουαλτιέρι, Κανέλλης 3 (1), Λυκογιάννης 5 (1), Σουρλής 12 (2), Παπαγεωργόπουλος, Μιχαλούτσος 8 (1). 

Βαθμολογία 
Ιωνικός Ν. 4-0 (+71)
Καρδίτσα 3-1 (+9)
Ηρακλής 3-1 (+40)
Ερμής Αγιάς 3-1 (+32)
Κόροιβος Αμ. 3-1 (+24)
Ιπποκράτης Κω 3-1 (+6)
Διαγόρας Δρυοπιδέων 2-2 (+26)
Αμύντας 2-2 (+18)
Καστοριά 2-2 (+8)
Μαρούσι 2-2 (+2)
Ευρώπη Π. 2-2 (-34)
Καβάλα 1-3 (-12)
Ψυχικό 1-3 (-28)
Χ. Τρικούπης 1-3 (-45)
Απόλλων Π. 0-4 (-50)
Εθνικός 0-4 (-67)

Επόμενη αγωνιστική (5η, 10 Νοεμβρίου)
Ευρώπη Πευκοχωρίου-Κόροιβος Αμαλιάδας 
Καστοριά-Ηρακλής
Απόλλων Πάτρας-Ιπποκράτης Κω 
Μαρούσι-Διαγόρας Δρυοπιδέων 
Καρδίτσα-Αμύντας 
Ψυχικό-Εθνικός 
Ερμής Αγιάς Λάρισας-Ιωνικός Νίκαιας 
Χαρίλαος Τρικούπης-Καβάλα 

Διαβάστε περισσότερα...

Α2 Ανδρών: Αποτελέσματα 2ης αγων. (13/10)

Δείτε τα αποτελέσματα της δεύτερης αγωνιστικής της Α2 Ανδρών: 

Ιπποκράτης Κω-Ψυχικό 85-83
Διαιτητές: Κοτσιμπός-Δαρλαμήτσος-Ντάνος (Ξάνθος)
Δεκάλεπτα: 15-19, 25-34, 33-48, 58-58 (κ.α.), 72-72 (α’ πρτ.), 85-83 (β’ πρτ.) 
Ιπποκράτης (Συμεωνίδης): Λάανε 22 (1), Σκούφης 1, Τρύπας, Ναούμης 21 (4), Καλαμπάκας 4, Ασημακόπουλος 10, Χατζηνικόλας, Χαρίσης 17, Μαστόρος 10, Δρόσος. 
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Ιορδάνου 11 (1), Παναγιωταράς 3 (1), Παπανικολάου 21 (2), Παπαντωνάκος 5 (1), Μάντζαρης 11 (2), Αρσενόπουλος 9 (3), Ντιαλό, Μπασδέκης, Παασόγια 23 (2). 

Χαρίλαος Τρικούπης-Ευρώπη Πευκοχωρίου 61-39
Διαιτητές: Ψαριανός-Τσώνος-Τσαχάκης (Πατσαντζόπουλος)
Δεκάλεπτα: 15-20, 38-32, 61-39, 72-48
Χαρίλαος Τρικούπης (Δημητριάδης): Τζόρτζεβιτς 19, Γυφτάκης, Παπαδιονυσίου 7 (1), Ντόβας 7 (1), Αδαμόπουλος 4, Τσιότρας 2, Σταυρόπουλος 6, Χατζηκυριακίδης 4, Ξηρός 5 (1), Αντωνάκης 2, Γκάτζιος 1, Πολίτης 15 (2). 
Ευρώπη Πευκ. (Μελετιάδης): Αμπατζίδης 3 (1), Τσούκας, Τζουβάρας, Ακεψιμαΐδης 5 (1), Ελευθεριάδης 13, Βελισσαρίου 3 (1), Σαββίδης, Κιτσούλης 6, Καμπουρίδης 6, Γκάτζιας 5, Θεοδωρίδης 1, Μανούσος 6. 

Ιωνικός Νίκαιας-Καστοριά 72-62 
Διαιτητές: Σταματόπουλος-Κατραχούρας-Καλογερόπουλος (Άκελ)
Δεκάλεπτα: 15-15, 33-25, 57-47, 72-62. 
Ιωνικός Ν. (Γούναρης): Βασιλόπουλος 16 (2), Δημητριάδης 2, Μιλεντίγεβιτς 2, Καράμπουλας 7 (1), Πετροδημόπουλος 8, Λιακόπουλος 13 (1), Κομποδιέτας 6 (2), Κατούφας, Σαχπατζίδης, Κανονίδης 12 (2), Τσαγκαράκης 6 (1). 
Καστοριά (Καραγιάννης): Αμπαράς 3 (1), Πετρόπουλος 15 (2), Μελισσαράτος 17 (1), Χονδρογιάννης, Απιδόπουλος, Χρυσόπουλος 9 (1), Ράπτης 8, Βαβάτσικος 5, Καραμανώλης 2, Τζακόπουλος 3 (1). 

Καβάλα-Απόλλων Πάτρας 96-74
Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ.-Σιμητόπουλος-Τζίμα (Μπρίγκος)
Δεκάλεπτα: 15-15, 51-36, 72-57, 96-74
Καβάλα (Καραπιπερίδης): Ερεβμπενάζιε 8 (1), Μίτροβιτς 11, Παπαζούδης, Καμάρας 16 (2), Ναούμης 18 (4), Προδρόμου 5, Κουμλελής 5 (1), Πιεβάλιτσα 2, Φλιάτης 3 (1), Σκλήβας 18, Παπάς 6 (2), Σταματογιάννης 4. 
Απόλλων Π. (Βουρνάς): Παπάς 3 (1), Βλάχος, Τζαϊδάς 12, Παπαβασιλόπουλος, Μπέμπης 14 (2), Κασπίρης, Μολφέτας 18 (2), Ζούμπος 10 (2), Μπαζίνας 1, Εζόμο 5, Δημακόπουλος 11. 

Κόροιβος Αμαλιάδας-Μαρούσι 86-72
Διαιτητές: Μαλαμάς-Κυριακόπουλος-Νάστος (Κωστής)
Δεκάλεπτα: 28-16, 51-36, 66-55, 86-72
Κόροιβος Αμ. (Σορώτος): Χείλαρης 13 (1), Καπώνης 9 (1),  Λαμπρόπουλος 11 (2), Μαραγκάκης 2, Γκιουζέλης 5 (1), Λεϊμάνις 20 (4), Θεοδωράκος 14 (3), Τσιάκος 12. 
Μαρούσι (Κεραμιδάς): Κνέζεβιτς, Στασινός 6, Ξυδάς 21 (2), Χατζηδάκης 9, Γκουαλτιέρι, Κανέλλης 7 (2), Λυκογιάννης 4, Σουρλής 9 (1), Παπαγεωργόπουλος 16 (2), Μιχαλούτσος. 

Διαγόρας Δρυοπιδέων-Εθνικός 86-60
Διαιτητές: Κωνσταντινόπουλος-Γιακείμη-Σπυρόπουλος (Δούκας)
Δεκάλεπτα: 24-10, 49-25, 74-39, 86-60
Διαγόρας Δρ. (Σαμόλης): Καλλίλας, Κουκάς 7 (2), Νίκου 1, Νοέας 5 (1), Μάρτζος 6 (1), Κόκκαλης 8 (2), Τσιώκος 10, Μοτσενίγος 19 (1), Καρασταμάτης 9 (3), Παπαδολιάς 6, Περσίδης 6, Μαχαίρας 9. 
Εθνικός (Παλαιοχωρίτης): Γιατρούδης 2, Βουρλιωτάκης 11, Ασημακόπουλος, Νικολαΐδης 4, Σκιαθίτης 3 (1), Κωτσόπουλος 9 (2), Τζίμης 7 (1), Μίχαλος 6 (1), Κυρίτσης 5 (1), Μπινιάκου, Κοκκορόγιαννης 4, Χουγκάζ 9. 

Ερμής Αγιάς Λάρισας-Αμύντας 75-74
Διαιτητές: Λόρτος-Ευφραιμίδης-Κοϊμτζόγλου (Βαρνάς)
Δεκάλεπτα: 19-16, 45-32, 61-56, 75-74
Ερμής Αγ. (Παππάς): Τσιαμπαλής, Τσιλούλης 15 (3), Σπυρόπουλος 2, Τζόλος 9 (2), Κόμματος 3, Νταλός 3, Τριανταφύλλου 9 (1), Κούκσικς 20 (4), Τόζιος, Βρέττας, Λόλας 14.  
Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 14, Καμπούρης, Τοπάλι 5 (1), Διαμαντόπουλος 10 (2), Καλδής 2, Βαρδιάνος 9 (1), Κερασοβίτης 11 (1), Κουκουνιάς 13 (1), Γκαβανόπουλος 10 (2), Μέλιος. 

Ηρακλής-Καρδίτσα 79-68
Διαιτητές: Μπήτης-Παφίλης-Μπακάλης (Μήτσιου)

Δεκάλεπτα: 13-22, 36-36, 56-53, 79-68. 
Ηρακλής (Χατζηκυριακίδης): Αγγελακόπουλος 8, Αθανασούλας 7 (2), Σοκ 5 (1), Ρουτκάουσκας 8, Πολυτάρχου 6, Φίλλιος, Κακαρούδης 13 (1), Αποστολίδης 2, Μπένας 6, Καλαϊτζίδης 9 (3), Γιαννακίδης 8 (2), Τζουγκαράκης 7. 
Καρδίτσα (Τζήμας): Μόκφορντ, Γράβας 8 (1), Παπαχρήστος, Μαυρογιάννης 3, Παππάς 1, Κακλαμάνος 19 (5), Καρράς 5, Νάκης, Ερμείδης 2, Καλλές 12, Σαριμπαλίδης 6 (2), Μαγκουνής 12 (2). 

Βαθμολογία 
Διαγόρας Δρ. 2-0 (+31)
Ηρακλής 2-0 (+29)
Ιπποκράτης 2-0 (+18)
Ιωνικός Ν. 2-0 (+17)
Χ. Τρικούπης 1-1 (+16)
Κόροιβος 1-1 (+13)
Καβάλα 1-1 (+10)
Ερμής Αγ. 1-1 (-2)
Καστοριά 1-1 (-2)
Μαρούσι 1-1 (-2)
Καρδίτσα 1-1 (-10)
Ευρώπη Πευκ. 1-1 (-21)
Αμύντας 0-2 (-6)
Ψυχικό 0-2 (-20)
Απόλλων Π. 0-2 (-29)
Εθνικός 0-2 (-42)

Επόμενη αγωνιστική (3η, 20/10)
Ευρώπη Πευκοχωρίου-Ιωνικός Νίκαιας
Καστοριά-Καβάλα 
Απόλλων Πάτρας-Κόροιβος Αμαλιάδας 
Μαρούσι-Ηρακλής 
Καρδίτσα-Ιπποκράτης Κω 
Ψυχικό-Διαγόρας Δρυοπιδέων 
Εθνικός-Αμύντας
Ερμής Αγιάς Λάρισας-Χαρίλαος Τρικούπης 


 

Διαβάστε περισσότερα...

Α2 Ανδρών: Ευρώπη Πευκοχωρίου-Ερμής Αγιάς 76-73

Σε εξ αναβολής αγώνα για την πρώτη αγωνιστική της Α2 Ανδρών, η Ευρώπη Πευκοχωρίου επικράτησε 76-73 του Ερμή Αγιάς Λάρισας. 

Ευρώπη Πευκοχωρίου-Ερμής Αγιάς Λάρισας 76-73
Δεκάλεπτα : 19-16, 36-41, 56-56, 76-73
Διαιτητές : Ταρενίδης Σ.-Θεοδώρου-Ταρενίδης Κ  
Ευρώπη Πευκοχωρίου (Μελετιάδης): Αμπατζίδης, Τσούκας, Τζουβάρας 5, Βελισσαρίου 1, Ακεψιμαΐδης 11 (3), Ελευθεριάδης 24 (3),  Σαββίδης, Κιτσούλης 8, Γκάτζιας 11, Μανούσος 12, Καμπουρίδης 4, Μακρής.
Ερμής Αγιάς (Πέρκος) : Τσιαμπαλής 12 (2),  Τσιλούλης 9 (2), Σπυρόπουλος 6, Τζόλος 4, Τόζιος 6,  Τριανταφύλλου 8, Νταλός 2,  Κούκσικς 9(1), Τσούμας , Λόλας 5, Κόμματος 12 (2).  

Επόμενη αγωνιστική (13/10)
Χαρίλαος Τρικούπης-Ευρώπη Πευκοχωρίου 
Ιωνικός Νίκαιας-Καστοριά
Καβάλα-Απόλλων Πάτρας 
Κόροιβος Αμαλιάδας-Μαρούσι
Ηρακλής-Καρδίτσα 
Ιπποκράτης Κω-Ψυχικό 
Διαγόρας Δρυοπιδέων-Εθνικός 
Ερμής Αγιάς Λάρισας-Αμύντας


 

Διαβάστε περισσότερα...

Ανακοινώσεις Επιτροπής Πρωταθλημάτων

-Λόγω κωλύματος του γηπέδου και μετά από συμφωνία των δύο σωματείων, ο αγώνας ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ – ΑΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ για την 2η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α2’ Εθνικής κατηγορίας Ανδρών, της 13/10/2018 αντί ώρας 17.00, θα διεξαχθεί ώρα 18.00 στο Κλειστό γυμναστήριο «ΙΒΑΝΩΦΕΙΟ».

-Για συγκοινωνιακούς λόγους και μετά από συμφωνία των δύο σωματείων, ο αγώνας ΑΣΚ ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ – ΓΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ για την 4η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α2’ Εθνικής κατηγορίας Ανδρών, αντί της 27/10/2018, θα διεξαχθεί στις 28/10/2018 και ώρα 17.00 στο Κλειστό γυμναστήριο ΚΩ.

- Οι παρακάτω εντός έδρας αγώνες του Σωματείου ΧΑΝΘ για το Πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής κατηγορίας Ανδρών, αντί ώρας 17.00 που είχαν αρχικά οριστεί, θα διεξαχθούν ώρα 19.00 στο Αθλητικό Κέντρο της ΧΑΝΘ «ΜΙΜΗΣ ΤΣΙΚΙΝΑΣ»:
3η αγωνιστική     21/10/2018    19.00    ΧΑΝΘ – ΣΑΑΚ ΑΝΑΤΟΛΙΑ
15η αγωνιστική    27/01/2019    19.00    ΧΑΝΘ – ΚΣ ΓΕΦΥΡΑΣ
19η αγωνιστική    24/02/2019    19.00    ΧΑΝΘ – ΜΑΣ ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ
 

Διαβάστε περισσότερα...

Α2 Ανδρών: Άδεια για διαδικτυακή μετάδοση

Το ΔΣ τη Ελληνικής Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης ενέκρινε τη χορήγηση άδειας στην ιστοσελίδα του σωματείου ΓΣ Ηρακλής για τη ζωντανή διαδικτυακή μετάδοση του αγώνα ΓΣ Ηρακλής-ΑΣ Καρδίτσας στις 13/10/2018 για την Α2 Εθνική Κατηγορία Ανδρών 2018/19. Επίσης, ενέκρινε την άδεια για την απευθείας διαδικτυακή μετάδοση του αγώνα ΑΣ Ευρώπη 87 Πευκοχωρίου-ΓΣ Ερμής Αγιάς Λάρισας (10/10/2018) από το basketplus.gr.

Διαβάστε περισσότερα...

Α2 Ανδρών: Αποτελέσματα 1ης αγων. (6/10)

Tα αποτελέσματα της πρώτης αγωνιστικής στην Α2 Ανδρών: 

Σάββατο 6 Οκτωβρίου

Εθνικός-Ιπποκράτης Κω 69-85
Διαιτητές: Δημόπουλος-Κωνσταντινίδου-Καρπάνος (Τεφτίκης)
Δεκάλεπτα: 14-25, 32-42, 49-67, 69-85
Εθνικός (Παλαιοχωρίτης): Γιατρούδης, Περδικάρης 21, Ασημακόπουλος, Νικολαΐδης 16 (3), Σκιαθίτης 3 (1), Κωστόπουλος 8 (1), Ίβκοβιτς 2, Τζίμης, Μίχαλος 13 (2), Κυρίτσης 4, Κοκκορόγιαννης, Χουγκάζ 2.
Ιπποκράτης Κω (Συμεωνίδης) : Λάανε 7 (1), Σκούφης 14 (2), Τρύπας, Ναούμης 20 (4), Καλαμπάκας 12 (1), Ασημακόπουλος 8, Χατζηνικόλας 6, Χαρίσης 6, Μαστόρος 10, Δρόσος 2.

Καστοριά-Χαρίλαος Τρικούπης 73-65
Διαιτητές: Ευφραιμίδης-Σιμητόπουλος-Ξέρας (Βόντζας)

Δεκάλεπτα: 17-15, 39-29, 59-44, 73-65
Καστοριά (Καραγιάννης): Mελισσαράτος 10, Χονδρογιάννης 2, Αμπαράς 6, Απιδόπουλος, Πετρόπουλος 10, Χρυσόπουλος, Ράπτης 10, Τερσενίδης 3, Καραμανώλης, Βαβάτσικος 16, Δρακόπουλος 11 (3), Φουρμαναβίτσιους 5
Χαρίλαος Τρικούπης (Δημητριάδης): Τζόρτζεβιτς 15, Γυφτάκης, Παπαδιονυσίου 13 (1), Ντόβας 11 (2), Αδαμόπουλος, Τσιότρας 7 (1), Σταυρόπουλος, Αντωνάκης 3 (1), Γκάτζιος, Τσαπατώρης, Ξηρός 3 (1), Πολίτης 13 (1)

Απόλλων Πάτρας-Ιωνικός Νίκαιας 74-81
Διαιτητές: Παφίλης-Αναστόπουλος Α.-Παντελίδης (Θεοδοσόπουλος)
Δεκάλεπτα: 11-25, 35-47, 54-60, 74-81
Απόλλων Π. (Βουρνάς): Μπελ 19, Τζαϊδάς 3 (1), Παπαβασιλόπουλος 2, Μπέμπης 14 (3), Κασπίρης, Μολφέτας 9 (1), Ζούμπος 13, Εζόμο 6, Δημακόπουλος 8. 
Ιωνικός Ν.  (Γούναρης): Βασιλόπουλος 13 (3), Δημητριάδης 7 (1), Καράμπουλας 22 (1), Πετροδημόπουλος 0, Λιακόπουλος 5 (1), Κομποδιέτας 6 (2), Σάφτενααρ 11 (1), Παπαδόπουλος 3, Σαχπατζίδης 2, Κανονίδης 8 (2), Τσαγκαράκης 4. 

Μαρούσι-Καβάλα 82-70
Διαιτητές: Κατραχούρας-Πιτσίλκας-Χαλαμπαλάκης (Άκελ)
Δεκάλεπτα: 15-21, 39-30, 57-49, 82-70. 
Μαρούσι (Κεραμιδάς): Κνέζεβιτς, Στασινός 23 (3), Πετρόπουλος 2, Ξυδάς 5 (1), Χατζηδάκης 20, Γκουαλτιέρι, Κανέλλης, Λυκογιάννης 8 (1), Σουρλής 7 (1), Παπαγεωργόπουλος 6, Μιχαλούτσος 11, Μπακέας. 
Καβάλα (Καραπιπερίδης): Ερεβμπενάζιε 5, Μίτροβιτς 6, Καμάρας 14 (2), Ναούμης, Προδρόμου 15 (2), Κουμλελής 2, Πιεβάλιτσα  5 (1), Φλιάτης 2, Σκλήβας 10, Παπάς 11 (3), Σταματογιάννης. 

Καρδίτσα-Κόροιβος Αμαλιάδας 76-75
Διαιτητές: Ξενικάκης-Τζίμα-Τζιοπάνος Ν. (Τέγα)

Δεκάλεπτα: 13-19, 41-34, 60-48, 78-77
Καρδίτσα (Τζήμας): Μόκφορντ 9 (2), Σαριμπαλίδης 3 (1), Γράβας 9 (1), Παπαχρήστος 2, Μαυρογιάννης 5 (1), Παππάς, Κακλαμάνος 15 (2), Καρράς 9, Παπαδόπουλος 9, Ερμείδης, Καλλές 2, Μαγκουνής 15 (1).
Κόροιβος Αμαλιάδας (Σορώτος): Λεϊμάνις 24 (2), Μαραγκάκης 2, Καπώνης 10, Τσιάκος 13, Γκιουζέλης 6 (1), Θεοδωράκος 6 (2), Χείλαρης 16 (1), Κελλίδης, Αχ. Γραββάνης, Κάτσος, Λαμπρόπουλος.

Ψυχικό-Ηρακλής 58-76
Διαιτητές: Τζαφλέρη-Καλογερόπουλος Λ.-Ζαχαρής (Δούκας)
Δεκάλεπτα: 17-13, 25-34, 46-57, 58-76
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Ιορδάνου 3 (1), Παναγιωταράς 5 (1), Κοντούδης, Παπανικολάου 10, Παπαδημητρίου, Παπαντωνάκος 3 (1), Μάντζαρης 7 (1), Αρσενόπουλος 16 (4), Θεοδώρου, Μπασδέκης, Καφαντάρης, Παασόγια 14. 
Ηρακλής (Χατζηκυριακίδης): Αγγελακόπουλος 2, Αθανασούλας 8, Σοκ 2, Ρουτκάουσκας 2, Πολυτάρχου 17 (5), Φίλλιος, Κακαρούδης 15 (1), Αποστολίδης 2, Μπένας 2, Καλαϊτζίδης 6 (2), Γιαννακίδης 12 (4), Τζουγκαράκης 8. 

Αμύντας-Διαγόρας Δρυοπιδέων 81-86
Διαιτητές: Καλδίρης-Θεονάς-Κάρδαρης (Ντίνος)

Δεκάλεπτα: 16-16, 38-39, 60-71, 81-86
Αμύντας (Ζαβός) : Ζούπας 12, Καμπούρης 1, Τοπάλλι 15 (2), Διαμαντόπουλος  10 (2), Καλδής, Βαρδιάνος 11(3), Κερασοβίτης 2, Κουκουνιάς 13 (2), Κάπρης , Μπάρμπας 12 (2), Γκαβανόπουλος 3 (1), Μέλιος 2.
Διαγόρας (Σαμόλης): Νίκου 5 (1), Νοέας 5, Μάρτζος 13 (4), Καραλής, Κόκκαλης 17 (4), Τσιώκος 9, Μοτσενίγος 5 (1), Καρασταμάτης, Παπαδολιάς, Κουκάς 16 (4), Περσίδης 7, Μαχαίρας 9.

Τετάρτη 10 Οκτωβρίου

Αγ. Παύλου Καλ. 17.00 Ευρώπη Πευκοχωρίου-Ερμής Αγιάς Λάρισας 

Επόμενη αγωνιστική (13/10)
Χαρίλαος Τρικούπης-Ευρώπη Πευκοχωρίου 
Ιωνικός Νίκαιας-Καστοριά
Καβάλα-Απόλλων Πάτρας 
Κόροιβος Αμαλιάδας-Μαρούσι
Ηρακλής-Καρδίτσα 
Ιπποκράτης Κω-Ψυχικό 
Διαγόρας Δρυοπιδέων-Εθνικός 
Ερμής Αγιάς Λάρισας-Αμύντας 
 

Διαβάστε περισσότερα...

Ανακοίνωση Επιτροπής Πρωταθλημάτων

-Μετά τη δήλωση αδυναμίας συμμετοχής του Σωματείου ΑΙΟΛΟΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών, τη θέση του καταλαμβάνει το Σωματείο ΑΣ ΕΥΡΩΠΗ 87 ΠΕΥΚΟΧΩΡΙΟΥ. 

-Λόγω της ανόδου στην Α2 Εθνική Κατηγορία Ανδρών του Σωματείου ΑΣ ΕΥΡΩΠΗ 87 ΠΕΥΚΟΧΩΡΙΟΥ, μετά από την δήλωση αδυναμίας συμμετοχής του Σωματείου ΑΙΟΛΟΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ στο παραπάνω πρωτάθλημα, ο αγώνας ΑΣ ΕΥΡΩΠΗ 87 ΠΕΥΚΟΧΩΡΙΟΥ- ΓΣ ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ της 1ης αγωνιστικής της 6/10/2018, θα διεξαχθεί την Τετάρτη 10/10/2018 και ώρα 17.00 στο Κλειστό Γυμναστήριο ΑΓ.ΠΑΥΛΟΥ ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΕΙΑΣ. 
 

Διαβάστε περισσότερα...

A2 Ανδρών 2017-2018 (PlayOff / PlayOut)

Α2 Εθνική Κατηγορία Ανδρών 2017 – 2018

PlayOff

1η Αγωνιστική – Β’ φάση (Play off)

    ΗΜ/ΝΙΑ

    ΩΡΑ

    ΓΗΠΕΔΟ

                        ΑΓΩΝΑΣ

 

    16/05/18

    19.00

   ΑΝΤ. ΤΡΙΤΣΗΣ

    ΑΕ ΧΟΛΑΡΓΟΥ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ

    87 - 66

    16/05/18

    19.00

    ΙΒΑΝΩΦΕΙΟ

    ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ – ΑΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ

    89 - 73

2η Αγωνιστική - Β’ φάση (Play off)

   ΗΜ/ΝΙΑ

    ΩΡΑ

    ΓΗΠΕΔΟ

                    ΑΓΩΝΑΣ

 

    19/05/18

   17.00

  ΠΑΝ. ΣΑΛΠΕΑΣ

        ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ – ΑΕ ΧΟΛΑΡΓΟΥ

   81-75

    19/05/18

   17.00

    ΠΕΡΙΒΟΛΑΣ

   ΑΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ – ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ

   84-74

3η Αγωνιστική - Β’ φάση (Play off)

   ΗΜ/ΝΙΑ

   ΩΡΑ

    ΓΗΠΕΔΟ

                        ΑΓΩΝΑΣ

 

   23/05/18

  19.00

    ΑΝΤ. ΤΡΙΤΣΗΣ

    ΑΕ ΧΟΛΑΡΓΟΥ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ

    

   85-57

 

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ:  Η τέλεση των παραπάνω αγώνων εγκρίνεται από το ΔΣ της ΕΟΚ σύμφωνα με το άρθρο 22 παρ. 9 του Ν. 4049/23.02.12.

PlayOut

1η Αγωνιστική – Β’ φάση (Play out)

   ΗΜ/ΝΙΑ

   ΩΡΑ

        ΓΗΠΕΔΟ

                        ΑΓΩΝΑΣ

 

   16/05/18

    17.00

    ΨΥΧΙΚΟΥ

ΑΕ ΨΥΧΙΚΟΥ – ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ

   70 - 62

   16/05/18

    19.00

ΑΓ. ΘΩΜΑ ΑΜΑΡ.

ΓΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ – ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ

   71 - 62

 

2η Αγωνιστική - Β’ φάση (Play out)

  ΗΜ/ΝΙΑ

   ΩΡΑ

        ΓΗΠΕΔΟ

                            ΑΓΩΝΑΣ

 

19/05/18

17.00

    ΤΡΙΠΟΛΗΣ

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ – ΑΕ ΨΥΧΙΚΟΥ

  66-82

19/05/18

17.00

    ΕΑΚ ΠΑΠΑΓΟΥ

ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ – ΓΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ

  72-74

 

1η Αγωνιστική - Γ’ φάση (Play off

  ΗΜ/ΝΙΑ

   ΩΡΑ

        ΓΗΠΕΔΟ

                            ΑΓΩΝΑΣ

 

   26/05/18

   19.00

        ΑΝΤ. ΤΡΙΤΣΗΣ

 

            ΑΕ ΧΟΛΑΡΓΟΥ – ΑΣ ΑΠΟΛΛΩΝ Π.

 

91 -76

 

ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ

  1.    ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
  2.    ΑΕ ΧΟΛΑΡΓΟΥ
  3.    ΑΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ
  4.    ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ
  5.    ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ
  6.    ΑΕ ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ
  7.    ΑΟ ΑΜΥΝΤΑΣ
  8.    ΑΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ
  9.    ΓΣ ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
  10.    ΑΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
  11.    ΑΕ ΨΥΧΙΚΟΥ
  12.    ΓΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
  13.   ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ
  14.   ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ
  15.   ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ
  16.   ΑΕ ΛΑΡΙΣΑΣ

 

Διαβάστε περισσότερα...